Literatura po europejsku

«poprzedni     następny»
2010-12-10 20:34:40
news - Literatura po europejsku

 

Włoch Roberto Saviano i Finka Sofi Oksanen zostali uhonorowani w środę tegoroczną nagrodą literacką "European Book Prize" przyznawaną przez stowarzyszenie "Esprit d'Europe" we współpracy m.in. z francuskim MSZ i kilkoma europejskimi dziennikami.

 

Saviano, który zasłynął książką o mafii "Gomorra", otrzymał nagrodę w kategorii eseju za zbiór arykułów "Piękno i piekło" ("La bellezza e l'inferno"). Oksanen wyróżniono w kategorii powieści za książkę"Oczyszczenie" ("Puhdistus").

 

W 2009 r. nagrodę zdobył "Gottland" Mariusza Szczygła, a w tegorocznej edycji wśród nominowanych tytułów znalazła się powieść "Dojczland" autorstwa Andrzeja Stasiuka. W komitecie wspierającym nagrodę "European Book Prize" jest m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

 

"Ta nagroda powinna służyć jako przypomnienie, że Europa jest projektem politycznym i kulturalnym, a nie po prostu gospodarczym" - zaznaczył Buzek w komunikacie. "Oksanen i Saviano w pełni zasługują na tę nagrodę. Ich książki stanowią świadectwo tego, jak bardzo walka o emancypację stanowi część tożsamości Europejczyków" - dodał. 

 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów