Nagroda Cogito dla Małgorzaty Szejnert

«poprzedni     następny»
2008-09-22 22:57:51

 Podczas wieczornej gali, po raz pierwszy została przyznana Nagroda Mediów Publicznych w dziedzinie literatury - Cogito. Jury Nagrody doceniło książkę "Czarny Ogród" Małgorzaty Szejnert.
 

Książka "Czarny ogród" to historia jednej ze spółek weglowych, historia Niemiec, Śląska i Polski w opisywanym dwustuletnim okresie i historia powstawania dwóch katowickich dzielnic: Giszowca i Nikiszowca. "To arcydzieło w zbiorze śląskiej tematyki. Nagromadzenie wiedzy, obfitość faktów - a zwłaszcza talent autorki - zapierają dech"- tak o książce wieloletniej dziennikarki "Gazety Wyborczej" - mówią krytycy.

Książka Małgorzaty Szejnert została już laureatem "Górnośląskiego Tacyta", jest także nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2008.

Laureatka otrzymała statuetkę i 200 tys. zł.


Swoją nagrodę Cogito przyznali również internauci; otrzymała ją Olga Tokarczuk za książkę "Bieguni".

Przypomnijmy, że wśród nominowanych do nagrody Cogito, znalazły się również: Andrzeja Bieńkowskiego - "Sprzedana muzyka", Andrzeja Mandaliana -"Poemat odjazdu", Piotra Matywieckiego - "Twarz Tuwima", Franceski Michalskiej - "Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce. Wspomnienia", Olgi Tokarczuk - "Bieguni" i Adama Zagajewskiego - "Poeta rozmawia z filozofem".

Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. podjęły decyzję o ufundowaniu Nagród Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej i współczesnej muzyki poważnej, których celem jest wspieranie i popularyzowanie polskiej twórczości i uczestnictwa w kulturze.

Nagrody Telewizji Polskiej i Polskiego Radia będą przyznawane każdego roku w dwóch kategoriach: nagroda Opus - kompozytorowi polskiemu za utwór muzyczny, którego pierwsze wykonanie i upowszechnienie nastąpiły w roku poprzedzającym przyznanie nagrody oraz nagroda Cogito - autorowi najlepszej książki z dziedziny literatury pięknej, o szczególnych walorach artystycznych, napisanej i wydanej w języku polskim, której pierwsze wydanie nastąpiło w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.

Pierwsza nagroda Opus została już przyznana. Jej laureatem został został Paweł Mykietyn.

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów