Nagroda im. prof. Skowronka

Data: 2010-11-25 10:24:33 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Nagroda im. prof. Skowronka

Jury Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka postanowiono przyznać Nagrodę za rok 2010: Wydawnictwu Naukowemu Akademii Pedagogicznej w Krakowie za pracę Huberta Chudzio „Polityk Hotelu Lambert. Generał Ludwik Bystrzonowski (1797-1878)” orazInstytutowi Historii UAM za pracę Krzysztofa Marchlewicza „Wielka Emigracja na Wyspach Brytyjskich (1831-1863)”.

Jury postanowiło również wyróżnić: Wydawnictwo DiGza publikację „Stefan Kieniewicz i jego dziedzictwo w polskiej historiografii” pod red. Andrzeja Szwarca oraz Wydawnictwo Arkadiusz Wingert za pracę prof. Tomasza Witucha i dr Bogdana Stolarczyka „Studenci Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego 1945-2000”.

Jury przyznało także wyróżnienie specjalneWydawnictwu Arcana za publikację Jacka Burdowicza-Nowickiego „Piotr I, August II i Rzeczpospolita. 1697-1706”.

Nagroda im. Jerzego Skowronka została ustanowiona w 1996 roku. Po tragicznej śmierci wybitnego historyka, który zginął w wypadku samochodowym we Francji w lipcu 1996 roku, grono jego przyjaciół i uczniów postanowiło uczcić jego pamięć przez ustanowienie nagrody jego imienia przyznawanej wydawcom, którzy publikują książki z szerokiego kręgu zainteresowań badawczych jej patrona. W cztery miesiące później ogłoszono wyniki pierwszej edycji Nagrody, która od tego czasu nierozerwalnie związana jest z Targami Książki Historycznej w Warszawie i stanowi jakby uzupełnienie przyznawanych podczas tych Targów Nagród Klio.

Prof. Jerzy Skowronek w swojej pracy badawczej zajmował się przede wszystkim historią Polski i krajów bałkańskich w II połowie XVIII i w XIX wieku oraz stosunkami międzynarodowymi w tym okresie. Był też autorem wielu prac varsavianistycznych oraz z dziejów wojskowości, szczególnie dotyczących powstań narodowych. Związany był z Instytutem Historii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery naukowej – od asystenta do profesora. Przez jedną kadencję był też prorektorem swojej macierzystej uczelni. W roku 1990 został dyrektorem Instytutu Nauk Humanistycznych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a następnie objął funkcję Dyrektora Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

W skład Jury Nagrody im. prof. Jerzego Skowronkawchodzą przyjaciele i uczniowie prof. Jerzego Skowronka: prof. Barbara Grochulska (przewodnicząca), prof. Wiesław Wysocki, prof. Jerzy Zdrada, dr Tadeusz Krawczak, dr Andrzej Czesław Żak, dr Natalia Bujniewicz, Piotr Dobrołęcki, Józef Kliś i Andrzej Pieniak. Jednym z icjatorów Nagrody był zmarły w 2005 roku Tadeusz J. Żółciński, kolega szkolny  prof. Jerzego Skowronka i jego wieloletni przyjaciel. Przyczynił się do tego, że Nagroda stała się cenionym wyróżnieniem w środowisku książki historycznej.


Fundatorem Nagród jest „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”.


Wręczenie Nagród nastąpi w czwartek 25 listopada o godz. 12 podczas inauguracji XIX Targów Książki Historycznej w Warszawie.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Pokaż wszystkie recenzje