Nagroda Nike dla Bronki Nowickiej!

Autor: slk
News - Nagroda Nike dla Bronki Nowickiej!

Tegoroczną laureatką Nagrody Nike została Bronka Nowicka - za najlepszą książkę roku jury uznało jej Nakarmić kamień. Finałowa gala 20. edycji najważniejszego literackiego wyróżnienia w Polsce odbyła się w niedzielę, 2 października br. w Warszawie.

 

- To książka, która po lekturze bardzo długo w nas zostaje - mówił w laudacji na cześć Bronki Nowickiej przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike Tomasz Fiałkowski.

 

Jury Nagrody Nike doceniło książkę Bronki Nowickiej Nakarmić kamień, wydaną przez Biuro Literackie – niezwykły zbiór czterdziestu jeden krótkich poetyckich opowieści. Nakarmić kamień to portrety rzeczy i ludzi, wypełnione szacunkiem zarówno wobec tego, co żywe, jak i nieożywione, gdzie każdy człowiek oraz każdy przedmiot skrywa w sobie szereg emocji i wspomnień, gdzie kwestionuje się i podważa zastałe hierarchie.

 

- Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe. Chciałabym, żeby żywi ludzi byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka – mówiła o nagrodzonym dziele autorka. Bronka Nowicka urodziła się w 1974 roku. Jej pola inspiracji i twórczości to intermedia, język i obraz w ruchu. Jest reżyserką i scenarzystką, absolwentką łódzkiej Filmówki i ASP w Krakowie. 

 

O tym, kto zostanie laureatem tegorocznej Nagrody Nike, zadecydowało jury w dniu jej wręczenia - w niedzielę, 2 października br. Zwyciężczyni otrzymała 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

 

W jury tegorocznej edycji Nike zasiadali: Piotr Bratkowski, Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Irena Grudzińska-Gross, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Andrzej Werner, Maria Zmarz-Koczanowicz.

 

Pozostałymi książkami-finalistkami 20. edycji Nagrody Nike były: 1945. Wojna i pokój Magdaleny Grzebałkowskiej, W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu Renaty Lis, Którędy na zawsze Piotra Matywieckiego, Uprawa roślin południowych metodą Miczurina Weroniki Murek, Skoruń Macieja Płazy i Tatuaż z tryzubem Ziemowita Szczerka.

 

Nagrodę czytelników „Gazety Wyborczej” otrzymała Małgorzata Grzebałkowska za reportaż 1945. Wojna i pokój.

 

Uroczysta gala Nagrody Nike była transmitowana na żywo przez TVN24, tegorocznego partnera nagrody. Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Laureatem Nike w 2015 r. została Olga Tokarczuk za powieść Księgi Jakubowe.

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy