Nagroda Nike dla Bronki Nowickiej!

«poprzedni     następny»
2016-10-03 07:03:55
news - Nagroda Nike dla Bronki Nowickiej!

Tegoroczną laureatką Nagrody Nike została Bronka Nowicka - za najlepszą książkę roku jury uznało jej Nakarmić kamień. Finałowa gala 20. edycji najważniejszego literackiego wyróżnienia w Polsce odbyła się w niedzielę, 2 października br. w Warszawie.

 

- To książka, która po lekturze bardzo długo w nas zostaje - mówił w laudacji na cześć Bronki Nowickiej przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike Tomasz Fiałkowski.

 

Jury Nagrody Nike doceniło książkę Bronki Nowickiej Nakarmić kamień, wydaną przez Biuro Literackie – niezwykły zbiór czterdziestu jeden krótkich poetyckich opowieści. Nakarmić kamień to portrety rzeczy i ludzi, wypełnione szacunkiem zarówno wobec tego, co żywe, jak i nieożywione, gdzie każdy człowiek oraz każdy przedmiot skrywa w sobie szereg emocji i wspomnień, gdzie kwestionuje się i podważa zastałe hierarchie.

 

- Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe. Chciałabym, żeby żywi ludzi byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka – mówiła o nagrodzonym dziele autorka. Bronka Nowicka urodziła się w 1974 roku. Jej pola inspiracji i twórczości to intermedia, język i obraz w ruchu. Jest reżyserką i scenarzystką, absolwentką łódzkiej Filmówki i ASP w Krakowie. 

 

O tym, kto zostanie laureatem tegorocznej Nagrody Nike, zadecydowało jury w dniu jej wręczenia - w niedzielę, 2 października br. Zwyciężczyni otrzymała 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

 

W jury tegorocznej edycji Nike zasiadali: Piotr Bratkowski, Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Irena Grudzińska-Gross, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Andrzej Werner, Maria Zmarz-Koczanowicz.

 

Pozostałymi książkami-finalistkami 20. edycji Nagrody Nike były: 1945. Wojna i pokój Magdaleny Grzebałkowskiej, W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu Renaty Lis, Którędy na zawsze Piotra Matywieckiego, Uprawa roślin południowych metodą Miczurina Weroniki Murek, Skoruń Macieja Płazy i Tatuaż z tryzubem Ziemowita Szczerka.

 

Nagrodę czytelników „Gazety Wyborczej” otrzymała Małgorzata Grzebałkowska za reportaż 1945. Wojna i pokój.

 

Uroczysta gala Nagrody Nike była transmitowana na żywo przez TVN24, tegorocznego partnera nagrody. Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Laureatem Nike w 2015 r. została Olga Tokarczuk za powieść Księgi Jakubowe.

Opinia
Treści
emilly26 Linia koment Moje gratulacje:)
2016-10-04 00:24:45
martucha180 Linia koment Gratulacje!
2016-10-03 09:31:02
szpachela Linia koment Czterdzieści jeden krótkich poetyckich opowieści na 56 stronach? Tym bardziej jestem ciekawa :) To muszą być naprawdę krótkie formy.
2016-10-03 09:03:34
szpachela Linia koment Koniecznie muszę się zapoznać z tą pozycją!
2016-10-03 08:58:48
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów