Nagrody Literackie im. Reymonta

«poprzedni     następny»
2008-01-06 22:33:04

Jury Nagrody Literackiej im. Wł. St. Reymonta  pod przewodnictwem Jerzego Bartnika przyznało nagrody: w kategorii „Za twórczość całego życia” nagrodę otrzymali: Ryszard Przybylski i Marek Wawrzkiewicz, w kategorii za „Książkę roku 2006” wyróżniono tom wierszy Bogdana Loebla pt. „Kwiat odwrócony Kwiaty rzeźne”.
Za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury wyróżnienini zostali: Kazimierz Orłoś – za twórczą obecność w polskiej literaturze, Adam Pomorski – za wybitne przekłady poezji niemieckiej, angielskiej i rosyjskiej, w tym zwłaszcza za przekład wierszy Eliota, Janusz Wasylkowski – pisarz, działacz społeczny, wydawca, znawca problematyki lwowskiej w Polsce – za wybitne zasługi dla ocalenia pamięci Lwowa, Wydawnictwo Adam Marszałek – za zasługi dla promocji polskiej literatury, a przede wszystkim poezji, Ks. Wojciech Drozdowicz, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Lasku Bielańskim w Warszawie – za uobecnianie kultury i sztuki w społeczności rodzinnej, parafialnej i dzielnicowej.
Przyznano również Nagrody Specjalne i Honorowe Wyróżnienia dla przedstawicieli środowiska rzemieślniczego. Nagrodę Specjalną przyznano Krzysztofowi Winicjuszowi Jezierskiemu – za tom poezji pt. „Mazowieckie nutki z Gawar” a także za twórczą aktywność dla upowszechniania historii i tradycji rzemiosła oraz Tadeuszowi Kolańczykowi – rzemieślnikowi z Głogowa – za całokształt twórczości poetyckiej i długoletnią działalność artystyczną.
Była to XIV edycja Nagrody Literackiej im. Wł. St. Reymonta. W skład kapitułu jury weszli pisarze, dotychczasowi laureaci Nagrody, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Związek Literatów Polskich i Związek Rzemiosła Polskiego. Sponsorem i organizatorem Nagrody jest Związek Rzemiosła Polskiego.
Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się 13 lutego 2008 roku o godz. 13.00 w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego.

Źródło: IAR 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów