Najlepsze książki na dłuuugie wieczory

Data: 2009-10-31 00:37:06 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Najlepsze książki na dłuuugie wieczory

Tego nie można przegapić! Najlepsze książki na długie, jesienne i zimowe wieczory rywalizują w zupełnie nowym konkursie organizowanym przez redakcję wortalu literackiego Granice.pl (http://ksiazkanawieczor.pl)! W jego ramach w najbliższych tygodniach wybrane zostaną najlepsze powieści obyczajowe, kryminały, powieści fantasy, książki dla dzieci, książki dla młodzieży oraz publikacje kierowane do rodziców. Książki lekkie, ale wartościowe. Najlepsze w swej klasie i w swoim gatunku.  

 

Po pierwszym konkursie– „Najlepsza książka na lato” (http://ksiazkanalato.granice.pl) oraz utrzymanym na bardzo wysokim poziomie cyklu wydarzeń „Historia zebrana” (http://historiazebrana.pl) przyszedł czas na wyróżnienie kolejnego zestawu książek. Odtąd już cztery razy do roku redakcja wortalu wraz z profesjonalnym jury wyróżniać będzie najlepsze książki w wymienionych wcześniej kategoriach. Dodatkowo organizowane będą inne konkursy tematyczne oraz specjalne akcje, mające na celu prezentację najciekawszych propozycji wydawniczych z bardzo różnych dziedzin.

 

Nagrody dla zainteresowanych czyli zagłosuj i wygraj książki

Tradycyjnie, aby z informacją o konkursie zapoznało się jak najwięcej osób zainteresowanych literaturą, redakcja dokłada wszelkich starań, aby zachęcić internautów do odwiedzania strony konkursowej oraz głosowania na swoje ulubione książki. Przede wszystkim więc wszyscy biorący udział w głosowaniu wezmą udział w losowaniu bardzo atrakcyjnych zestawów nagród książkowych. Ponadto wkrótce ruszy kolejna akcja: nagroda za komentarz. Komentarze wszystkich internautów, którzy zechcą wyrazić swą opinię o którejś z książek zgłoszonych do konkursu, będą miały szansę zostać nagrodzone dodatkowymi zestawami książek. O szczegółach organizatorzy poinformują już wkrótce. Oczywiście obok internautów wszystkie książki oceniać będzie profesjonalne jury, które wybierze najlepsze książki. Wszystkie tytuły zostaną po zakończeniu konkursu zrecenzowane w wortalu Granice.pl  

 

Krrrrryminalnie!

Do konkursu „Najlepsza książka na jesienno-zmowe wieczory” zgłoszonych zostało 38 tytułów. Wśród nich znaleźć można wiele wydawniczych hitów oraz książek, które hitami mają wielkie szanse się stać. Najwięcej spośród nich znaleźć można w kategoriach, które interesują największą liczbę internautów. I tak do rywalizacji w obrębie kryminałów, powieści sensacyjnych i thrillerów zgłoszono „Grę” – nową powieść Katherine Neville, autorki bestsellerowej „Ósemki”. Obok niej znaleźć można dwa tytuły wydawnictwa Amber – wyjątkowo wciągające „Drugie życie Marianne Shearer” Frances Fyfield oraz „Prawnika” Johna Grishama, którego powieści stanowią klasę samą dla siebie. Niedawno powstałe wydawnictwo Aurum zdecydowało się do rywalizacji wystawić „Chat” Archera Mayora, zaś polskich autorów reprezentował będzie Janusz Beynar z powieścią „Skutki uboczne”.

 

Powieści obyczajowe – wspaniałe hity czy znakomici polscy autorzy?

Niemniej ciekawie zapowiada się rywalizacja powieści obyczajowych. Tu najczęściej typowanym zwycięzcą głosowania internautów jest „Chata” W.P. Younga, która przez wiele tygodni święciła triumfy na listach bestsellerów. Tymczasem jednak prowadzi „Jesienny koktajl” Jolanty Kwiatkowskiej – zabawna powieść obyczajowa o odkrywaniu uroków życia na emeryturze. A kogo wybiorą jurorzy? Może „Wdowy z Eastweek” czyli wspaniały powrót do starego tematu Johna Updike’a? A może „Bezowocne czuwanie” Nadeem Aslam? Czy też wygrają polscy autorzy – Joanna Szarras („Garet, fe!”), Zofia Kaliska („Rocznika”) lub Ryszard Katarzyński („Dom” i „Życiorysy niepoprawne”)?

 

Dla dzieci: ciepło i baśniowo oraz religijnie

Zwycięstwo w konkursie mocno podniesie sprzedaż każdemu spośród laureatów. Najmocniej przełoży się jednak na wyniki sprzedaży książek dla dzieci czy dla młodzieży – tym bardziej, że ogłoszenie wyników konkursu będzie miało miejsce tuż przed 6 grudnia. Książki dla dzieci to kategoria najbardziej liczna. Rywalizują tu: „Łatwe piosenki dla dzieci” Beatrix Podolskiej, ebook „Tomkowe historie” Olafa Tumskiego, mocno promowana przez Małgorzatę Musierowicz „Książka o Hani” Wandy Ottenbreit, książeczka „Jak święty Franciszek wilka nawrócił?” Basi i Adama Piasków, „Eddie Swift” Ursuli Marc, „Justyn i 10 przykazań” Brigitte Endres oraz Eleonore Gerhaher oraz świetna seria opowieści o znanych postaciach historycznych, na którą składają się: „Miseczka Matki Teresy”, „Kapelusz Napoleona”, „Moneta Kleopatry” oraz „Peruka Mozarta”. Jak widać, odnajdujemy tutaj dwie zasadnicze grupy książek – wspaniałe, ciepłe opowieści oraz publikacje, które pomogą rodzicom opowiedzieć swym pociechom o sprawach związanych z religią.

 

Mocne wrażenia lub świat uczuć – dla młodzieży

Młodzież potrzebuje jednak wrażeń mocniejszych. Stąd obecność w konkursie pierwszej powieści z cyklu „GONE: Zniknęli” Michaela Granta. Powalczą z nią wampiry – mieszkańcy „Miasta Popiołów” Cassandry Clare oraz „Świata nocy” L.J. Smith. W mroku poruszają się także bohaterowie trzeciej powieści z cyklu „Tunele” – „Otchłań” Rodericka Gordona i Briana Williamsa. Dziewczęta zaś, które przedkładają świat uczuć nad dreszczyk emocji wybiorą zapewne „Zakochaną Tessę”, nad którą to książką wortal Granice.pl sprawował patronat lub „Pamiętnik nastolatki” jedynej polskiej autorki rywalizującej w tej kategorii – Beaty Andrzejczuk.

 

Coś dla rodziców

Rodzicom, trudzącym się wychowywaniem swych pociech, z pewnością polecić warto książki z pogranicza pedagogiki i psychologii oraz świetne poradniki. Jest tu więc „Przyjaźń jako wartość w relacjach społecznych dzieci i młodzieży”, są „Spotkania z Małym Księciem” i wspaniałe „Zabawy logopedyczne na cztery pory roku”, które z pewnością pomogą zapełnić czas naszym pociechom. Wielu czytelników zachwyci się premierowymi „Polskimi tradycjami rodzinnymi” czy opartą na nauczaniu Jana Pawła II książką „Przewodnik dla rodzin”.

 

Fantastyczne światy

Na koniec – choć to wcale nie najmniej ważna kategoria – powieści fantasy. Wydawcy proponują tu dwie powieści dla nieco młodszych czytelników – „Kapitan Cartis” oraz „Karawany czasu”, zaś dorosłych miłośników gatunku bez reszty pochłoną zapewne „Imperium czerni i złota” Adriana Tchaikovsky’ego, z którym wywiad znajdzie się w wortalu Granice.pl tuż po Targach Książki w Krakowie oraz ebook „Wymyślony” Olafa Tumskiego. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje