Najlepsze na Gwiazdkę!

Data: 2010-12-12 13:30:49 | Ten artykuł przeczytasz w 17 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Najlepsze na Gwiazdkę!

Z racji tego, że Święta tuż, tuż, czas pomyśleć o prezentach dla swoich bliskich. Zarówno Mikołaj, Gwiazdka, jak i Dziadek Mróz wiedzą, że najlepszym prezentem na Boże Narodzenie, cieszącym właściwie każdego, są książki. Ale jakie?

 

Pora na małą podpowiedź, jak wybrać spośród ogromu dostępnych na rynku propozycji właśnie „TĘ” wymarzoną książkę. Które z nich są najciekawsze? Co najlepiej kupić kobiecie, co sprezentować mężczyźnie, a jaki prezent wręczyć dziecku czy młodemu człowiekowi?

 

Plebiscyt „Najlepsza książka na Gwiazdkę” pomoże dokonać słusznego wyboru prezentu, warto zatem zapoznać się z nowościami wydawniczymi nominowanymi w tej gwiazdkowej kategorii w konkursie i plebiscycie zorganizowanym przez firmę W&W wspólnie z księgarnią internetową Gandalf.com.pl. Patronat nad konkursem objęli: portal DlaStudenta.pl, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl, Granice.pl, Obliczakultury.pl, Przykominku.com, Salonkulturalny.pl, Bookznami.pl, portal kobiet dlaLejdis.pl i Radio Pryzmat.  

 

Co w gwiazdach błyszczy?

Najlepsze książki do poczytania i wręczania w prezencie – powieści i zbiory opowiadań, tytuły (nie) tylko dla kobiet i (nie) tylko dla mężczyzn, książki do słuchania, publikacje dla dzieci, dla młodzieży, pozycje ze świata fantastyki, perły z lamusa – albumy, almanachy, biografie oraz poradniki  rywalizowały ze sobą  o tytuł „Najlepszej książki na Gwiazdkę”

Konkurencja była niezwykle ostra, ale znamy już nominowane tytuły w poszczególnych kategoriach konkursowych. Te, na wniosek internautów, uległy niewielkiej zmianie, by jak najlepiej spełnić swoje zadanie – podpowiedzieć,  jaki prezent i dla kogo najlepiej wybrać.

 

Albumy dla dzieci, czyli coś pięknego dla Małego

Dwadzieścia trzy ciepłe historie oraz wiersze o przygodach Piotrusia Królika i innych sympatycznych zwierzątek, wzbogacone oryginalnymi ilustracjami to prawdziwa perełka przygotowana przez Beatrix Potter, zaś „Powiastki Beatrix Potter” staną się z pewnością ukochaną książką nie tylko dzieci, ale i rodziców. W świąteczny nastrój wprowadzą nas natomiast „Świąteczne opowieści”, czyli opracowanie zbiorowe o niezwykłym, zimowym klimacie.

Miłośnicy przygód będą natomiast zachwyceni, znajdując pod choinką książkę „Marco PoloPauliny Kielan, wzorowaną na XIII-wiecznych rękopisach, pełną zdobień i barwnych ilustracji relację wielkiego podróżnika z przebiegu wyprawy.

 

Słucham Cię uważnie ...

Dla tych, którzy bajek lubią słuchać, prawdziwą gratką stanie się historia o wizycie angielskiego lekarza okrętowego i rozbitka Guliwera w niezwykłych krainach, a Jonathan Swift zaprosi nas na wspólną wędrówkę ze swoim bohaterem. Przewodnikiem w „Podróżach Guliwera: Podróż do Lilliputu, Podróż do Brobdingnagubędzie Leszek Filipowicz, którego głos przeniesie nas w gościnę do osobliwych ludów.

Jako, że Święta to czas magii i czarów, wśród nominowanych tytułów nie może zabraknąć również elfów i wróżek, czyli pracy zbiorowej „Dzwoneczek i uczynne wróżki”. Mimo, iż eteryczne wróżki z Przystani Elfów przybędą do świata ludzi, aby sprowadzić lato, nie możemy zapomnieć, że wciąż mamy mroźną zimę i gwiazdkowe prezenty. Paczki-niespodzianki z pewnością lubi Oszołomek, a my lubimy „Przygody Oszołomka i jego przyjaciółLeszka Aleksandra Moczulskiego.

 

Uśmiechnij się

Kropelkę optymizmu wleje w nas z pewnością nagusieńki rozbitek rezydujący na Świńskiej Skale, czyli „GołyRyszarda Katarzyńskiego, a sekretną recepturę na szczęście zdradzi Phil Bosmans w „Przepisach na radość, czyli jak znaleźć odrobinę nieba na ziemi”. Z kolei Harosław Jaszek, którego książka cieszy się ogromnym uznaniem w głosowaniu internautów, wyzna: „Jak niczego nie rozpętałem”

 

Poczytaj mi, mamo, czyli książeczki dla najmłodszych

Jako, że dzieci lubią książki, a książki lubią dzieci, wyprawa w krainę białych stworków zwanych Muminkami może okazać się spełnieniem marzeń. „Muminki”, seria wydawnictwa Wilga, to prawdziwa podróż wraz z Małą Mi, Tatą Muminka czy samym Muminkiem i wspólnie przeżywana przygoda, ale też nauka.  

 

Walory edukacyjne mają także „Łatwe piosenki dla dzieci” Beatrix Podolskiej, uwrażliwiające na świat i muzykę oraz seria „Budowanie charakterów” przeznaczona dla rodziców, dziadków lub wychowawców do wspólnego czytania z dziećmi.

W świat Biblii wprowadzą dzieci: „Biblia dla milusińskich”, opowiedziana przez Anne de Graaf, w konsultacji z ks. Waldemarem oraz „Opowieści biblijne dziadzia JózefaLidii Miś., a Piękna i Bestia” w opracowaniu zbiorowym zachwyci ponadczasowością.

Z racji tego, że w Wigilię nawet zwierzęta mówią ludzkim głosem, nominacjęęwyprosiła pewna mysia rodzina żyjąca w zakamarkach starego kredensu, której losy spisała Katarzyna Ewa Kozubska („Myszka chrapiszka”).

 

Książki dla młodzieży

Myślisz, że nastolatkowi trudno jest wybrać właściwy prezent? Nic bardziej mylnego, bowiem wszyscy wiedzą, że mroczne opowieści o zmiennokształtnych czy demonicznych istotach wciągną tych, którzy bać się lubią. Najlepszym przykładem jest paranormalny romans dla nastolatek „Pragnienie” Carrie Jones czy opowieść o Aaronie, zrodzonym z anioła i śmiertelnej kobiety, czyli „NefilimThomasa Sniegorskiego.

Pod choinką nastolatka nie może także zabraknąć „Klątwy miliardera i tajemniczego diamentuRicharda Newsome, powieści „Wyszedł z domuMarji-Leeny Tiainen czy „Melodii na 3 sercaElżbiety Safarzyńskiej.

 

Książki dla starszych… dzieci

W świąteczne wieczory można zagłębić się  w „Tajemnicę ginącego lasuJerzego Miosga i znane chyba każdemu „Baśnie dla dzieci i dla domu” czy „Baśnie Braci GrimmWilhelma i Jakuba Grimmów. Andrzej Żak zabierze nas do krainy krasnoludów i smoków, gdzie wraz z Brajanem będziemy mieli do spełnienia ważną misję („Brajan i Ogniowe Smoki”).

Aneta Górnicka- Boratyńska i Bohdan Butenko z chęcią przybliżą natomiast młodym czytelnikom czasy swojego dzieciństwa i dzieciństwa ich rodziców, a żeby przenieść się w lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte ubiegłego stulecia, wystarczy otworzyć „Zielone pomarańcze czyli PRL dla dzieci”.

 

Serce na dłoni, czyli (nie)tylko dla kobiet

Mistrzyni literatury kobiecej Danielle Steel na Gwiazdkę ma dla czytelników nową książkę „Dziedzictwo”, w której przekona nas, że nigdy nie jest za późno na realizowanie marzeń. Losy rodziny Zajezierskich i Cieślaków poznamy dzięki Małgorzacie Gutowskiej-Adamczyk i jej „Cukierni pod Amorem” (t.1 i 2), a po wigilijnej kolacji przyda się spacer z Krystyną Siesicką Ulicą Świętego Wawrzyńca” i dysputy „żartobliwie o sprawach smutnych i z zadumą o pogodnych”.

Odpoczynek przy książce zafunduje nam też Ewa Gogolewska-Domagała i jej „Blondie$” – opowieść o szalonych wyjazdach dwóch przyjaciółek oraz „Droga nad jezioroSusan Wiggs.

 

Literatura w spodniach, czyli (nie)tylko dla mężczyzn

W sam środek sensacyjnego procesu o zabójstwo zabiorą nas John Grisham i „Theodore Boone. Młody prawnik”, a wraz z psychopatologiem Laszlo Kreizlerem i „AlienistąCaleba Carra przenikniemy najmroczniejsze zakamarki umysłu mordercy chłopców-prostytutek.

Między prawem a sprawiedliwością” postawi nas Paweł Pollak, wstrząśnie „WirusGuillermo del Toro, zaś Robert T. Preys wyjawi Tajemnice Sahary”, opowiadając opartą na faktach historię ukazującą dzisiejszą sytuację Sudanu.

 

Czas na fantasy

W opowieściach nie z tego świata przeciw przedstawicielom władzy i ludziom o bardzo małym rozumku zbuntuje się „WymyślonyOlafa Tumskiego, a „CienieAmy Meredit czy „Ukochany nieśmiertelny Cate Tiernan zabiorą czytelników w strefę mroku i namiętności.

 

Perły z lamusa - albumy, almanachy, biografie

W świat piękna, pasjonujących życiorysów wielkich postaci wprowadzą nas: „Fryderyk Chopin” Bogusława Kaczyńskiego, czyli ekskluzywny album pełen zdjęć i unikatowych dokumentów oraz seria biograficzna Wydawnictwa Dolnośląskiego, na którą składają się opowieści o Agacie Christie, Grace Kelly i Audrey Hepburn.

 

Zmysły rozpali „Pornografia. Historia. Znaczenie. GatunkiLecha Michała Nijakowskiego oraz „Kamasutra dla zaawansowanychAndrzeja Mleczki, zaś Sławomir Koper przybliży czytelnikom „Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej”.

 

Porady wszelakie

Wielbicieli poradników i książek wzbogacających codzienność, motywujących do działania i poprawiających jakość życia warto obdarować książkami Phila Bosmansa: „Przepisy na miłość, czyli mały przewodnik dla serca”, „Przepisy na szczęście, czyli jak uprościć sobie życie” oraz „Żyć każdym dniem”, łączącymi elementy psychologii z prostymi prawdami życiowymi.

 

Wysokie loty, czyli najlepsza proza

Na miłośników dobrej książki czeka Za zakrętemMariki Krajniewskiej – opowieść o Rosji, jakiej nie poznamy z pierwszych stron gazet. Wśród nominowanych nie mogło zabraknąć również takich tytułów jak „Dawno, dawno temu i prawie naprawdę” Brigid Pasulki oraz „Chwały mojego ojca. Zamku mojej matkiMarcela Pagnola, Hamida z zaułka Midakk Nadżiba Mahfuz oraz „Opowiadań kołymskich” Warłama Szałamowa. 

Czytelników zachwyci także opowieść o zakazanej miłości Re Jany, dziewczyny z Kanaanu i jednego z synów Noego, czyli  W cieniu ArkiAnne Provoost oraz  Otulonych deszczemCharlesa Martina.

 

Ostateczni zwycięzcy plebiscytu zostaną wyłonieni już 15 grudnia 2010. Zapraszamy do oddania głosów na stronie http://gwiazdka.granice.pl w drugim etapie konkursu, przypominając, że wśród wszystkich uczestników rozlosujemy zestawy cennych nagród książkowych!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje