Nieznane arcydzieło Honoré de Balzac

«poprzedni     następny»
2009-08-26 09:51:57
news - Nieznane arcydzieło Honoré de Balzac

Nieznane arcydzieło Honoré de Balzac

Dziś 26.08.2009 premiera książki Nieznane arcydzieło Honoré de Balzac.

 

Publikację poleca i patronuje jej wortal Granice.pl Do kupienia w naszej księgarni za 26,90


Książka ukaże się w serii „nowy kanon”, przygotowanej we współpracy z „The New York Review of Books”, An NYRB Classics Book

W tomie Nieznane arcydzieło znalazły się dwa opowiadania z Komedii ludzkiej.    
Bohaterem pierwszego jest malarz Frenhofer (Nieznane arcydzieło), drugiego – kompozytor Gambara (Gambara). Obaj odwracają się od tętniącego życiem świata, by poświęcić się swojemu powołaniu. To, co tworzą, trzymają w ukryciu. Dopóki tylko o tym mówią, oczekuje się arcydzieła. Gdy wreszcie można je poznać, nie da się go zrozumieć. Wizja i rzeczywistość okazują się nieprzystawalne. Artysta jawi się jako niedościgniony geniusz lub żałosny szaleniec. Albo i jedno, i drugie. Opowiadając o obu twórcach, Balzac snuje głębokie rozważania o naturze sztuki i pokazuje, jak wysoką cenę płaci się za dążenie do ideału. Ale być może właśnie te poszukiwania nadają ludzkiemu życiu najgłębszy sens.

 

Jedno z podstawowych pytań, jakie stawia przed nami Balzac swoim tekstem, brzmi: czy Frenhofer był zaślepiony szaleństwem i namalował bohomaz, czy też rzeczywiście stworzył arcydzieło, a ślepi są Poussin z Porbusem? [...] Nie ma wątpliwości, że Balzac sportretował we Frenhoferze geniusza. Nawet jeśli nie porazi nas jego głęboka wiedza w kwestiach sztuki, to widać to aż nadto dobitnie w scenie, w której kilkoma bezbłędnymi ruchami zmienił przeciętny, płaski, sztywny obraz Porbusa tak, że zarówno autor, jak i młodziutki Poussin „oniemieli z zachwytu”. Ale nie ma też raczej wątpliwości co do tego, że stary malarz jest obsesjonatem.                          
                                                                                                                                      
z posłowia Jacka Dehnela

 

 

Honoré de Balzac (1799–1850) – pisarz francuski, ojciec powieści realistycznej. Urodził się w Tours, studiował prawo na Sorbonie, ale porzucił naukę. Próbował, bez powodzenia, dorobić się majątku jako wydawca, drukarz i właściciel odlewni czcionek. W 1850 roku poślubił hrabinę Ewelinę Hańską, polską arystokratkę, z którą wcześniej korespondował przez osiemnaście lat. Trzy miesiące po ślubie zmarł. Był jednym z najpracowitszych pisarzy w dziejach literatury, pozostawił około stu powieści i opowiadań, które złożyły się na monumentalny cykl Komedia ludzka.


Patronat medialny:
Dziennik, Radio TOK FM, Independent.pl, Korba.pl, granice.pl, Wirtualna Polska

 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów