Nowa powieść Elif Şafak

«poprzedni     następny»
2011-09-22 09:59:54
news - Nowa powieść Elif Şafak

„Miałam prawo do paniki i łez. Miałam prawo do strachu, że nie pogodzę pisania z macierzyństwem. A moje mleko nie musiało być białe jak śnieg. Gdybym zaczęła pisać o tym, co przeżyłam, mogłabym zamienić poczerniałe mleko w atrament, a skoro pisanie zawsze w magiczny sposób koiło moją duszę, być może zdołałabym małymi kroczkami wyjść z depresji”. Czarne mleko Elif Şafak trafi do księgarń w najbliższą środę.

 

I nagle zobaczyłam przed sobą białą kartkę, pusty ekran monitora. Nauczyłam się potem, że również blokada pisarska jest częścią procesu twórczego… Depresja oferuje nam możliwość odbudowania się.


Elif Şafak w wywiadzie dla „Magazine Littéraire”

 

Dorastałam między dwoma modelami kobiecości. Jeden reprezentowała moja matka, świetnie wykształcona, nowoczesna, aktywna zawodowo; drugi – babcia, bardziej tradycyjna, przesądna i religijna. Z pewnego punktu widzenia kobiety z pokolenia mojej babci były lepiej przygotowane na macierzyństwo. Starano się chronić młode matki przed dżinami, dlatego przez pierwszy miesiąc po porodzie ani na moment nie pozostawiano ich samych. W pokoleniu mojej matki było trudniej. Kobiety nie mogły sobie pozwolić na żadne skoki nastrojów. Podobnie w moim pokoleniu – jesteś matką, musisz być doskonała.Elif Şafak w wywiadzie dla „The Guardian”

 

Realizm magiczny przenika książkę Şafak, a dżiny, które rządzą psychiką bohaterki nasuwają nieuchronne skojarzenia z prozą Isabel Allende. Obie zresztą włączają przesąd w obręb swojej pisarskiej rutyny. Allende zaczyna każdą książkę tego samego dnia w roku, a Şafak zawsze gdy pisze, zakłada fioletowe rękawiczki bez palców.„The Syndey Morning Herald”

 

Jest to zarazem autobiografia i powieść. Książka poważna i zabawna, obrazoburcza i głęboko intymna. To ponowne odkrycie kobiety, dla której wszystko jest możliwe.

„Livres Hebdo”

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów