Orły 2008 rozdane

«poprzedni     następny»
2008-04-16 01:25:42

"Katyń" Andrzeja Wajdy został nagrodzony Orłem 2008 w kategorii "najlepszy polski film". Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie.   

"Katyń" był nominowany do nagród Polskiej Akademii Filmowej w jedenastu kategoriach. Otrzymał statuetki między innymi za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową dla Danuty Stenki, za muzykę dla Krzysztofa Pendereckiego oraz za zdjęcia dla Pawła Edelmana. Doceniono także scenografię autorstwa Magdaleny Dipont oraz kostiumy Magdaleny Biedrzyckiej i Andrzeja Szenajcha.        

Zgodnie z oczekiwaniami za najlepszą aktorkę pierwszoplanową uznano Danutę Szaflarską, która zagrała w filmie "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej. Roberta Więckiewicza nagrodzono za najlepszą główną rolę męską - za kreację w filmie "Wszystko będzie dobrze"  Tomasza Wiszniewskiego.       

Z kolei Andrzej Jakimowski otrzymał Orła 2008 w kategorii najlepsza reżyseria - za "Sztuczki".  Film zdobył także nagrodę publiczności.        

Za odkrycie roku została uznana Sonia Bohosiewicz, która sugestywnie wcieliła się w rolę fryzjerki w "Rezerwacie" Łukasza Palkowskiego.        

Orła 2008 za dokonania życia otrzymał reżyser Janusz Morgenstern.        

Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej za najlepszy film europejski otrzymał niemiecki film o oficerze Stasi "Życie na podsłuchu".

 

Źródło: IAR 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów