"Historia magii w Ameryce Północnej" - nowe opowieści ze świata Harry

Data: 2016-03-12 20:19:21 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News -

Chociaż trudno w to uwierzyć, J.K. Rowling napisała swą bestsellerową serię opowiadającą o przygodach Harry'ego Pottera już ponad dwadzieścia lat temu! Teraz mamy okazję powrócić do stworzonego przez nią świata - Rowling opisuje bowiem mało znane dotąd zakątki i fragmenty historii magicznego świata w nowych opowieściach, zamieszczonych w ubiegłym tygodniu serwisie Pottermore.

 

"Historia Magii w Ameryce Północnej" - jak tytuł cyklu wskazuje - opisuje magiczne aspekty historii tego kontynentu. Pierwsza część cyklu imituje pod względem formalnym wyciąg z przystępnie napisanej rozprawy akademickiej i opowiada o okresie XIV-XVII wieku. Druga poświęcona jest okresowi późniejszemu, trzecia - tak zwanemu "Prawu Rappaport", a ostatnia jak na razie - latom dwudziestym XX wieku. Rowling opisuje, jak czarodzieje porozumiewali się z mieszkańcami Ameryki Północnej, zanim jeszcze kontynent został zasiedlony przez Mugoli (tu nazywanych No-Majami). Dowiadujemy się z tej historii, że czarodzieje z różnych kontynentów kontaktowali się ze sobą już od średniowiecza, a w Stanach obdarzeni magicznymi umiejętnościami nie tylko nie ukrywali ich przed Mugolami, ale wręcz byli cenieni w społecznościach, w których żyli, ze względu na umiejętności w zakresie leczenia czy polowania. Dowiadujemy się też więcej o tym, jak ów stan rzeczy uległ zmianie i czarodzieje jeszcze mocniej ukryli się przed Mugolami niż w innych zakątkach świata.  

 

Autorka nawiązuje też do wątków czy koncepcji zaprezentowanych we wcześniejszych książkach, pisząc o animatorzy - czarodziejach i czarownicach, którzy potrafili przemieniać się w zwierzęta. Rowling odwołuje się do istniejącego wśród Indian z plemienia Nawaho mitu, zgodnie z którym niektórzy ludzie posiedli umiejętność zmieniania się w zwierzęta nocą w wyniku zamordowania członka swojej rodziny. Tymczasem w świecie, który opisuje Rowling, animagowie nie musieli dokonywać zbrodni, by zyskać swe moce, ale najczęściej wykorzystywali wrodzone umiejętności magiczne, by służyć plemieniu. Opowieści w rodzaju tych krążących wśród Nawaho były raczej efektem plotek rozsiewanych przez mugolskich lekarzy, którzy czasem udawali, że posiadają magiczne umiejętności i bali się konfrontacji z prawdziwymi czarodziejami. Indiańscy magowie mieli też być zdecydowanie lepsi w tworzeniu eliksirów niż Europejczycy, nie używali za to różdżek. Efektem były ich problemy z rzucaniem uroków i transmutacją - te czary bez użycia różdżek są wyjątkowo trudne.

 

 

Opowiadania publikowane przez Rowling związane są z nadchodzącą premierą pierwszego filmu z trylogii "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć". Akcja filmów rozgrywać się będzie w latach dwudziestych XX wieku w Nowym Jorku, 70 lat przed rozpoczęciem akcji książek o przygodach Harry'ego Pottera. Filmy opowiadać będą o Newcie Skamandrze, ekspercie w kwestii magicznych stworzeń, autorze podręcznika, z którego Potter korzystał na pierwszym roku nauki w Hogwarcie. Premiera pierwszego z filmów z Eddiem Redmaynem w roli głównej już w listopadzie. Miłośnicy przygód nastoletniego czarodzieja w tym roku zresztą będą mieli więcej powodów do radości - z pewnością nie ominą także premiery książki "Harry Potter nad the Cursed Child" ("Harry Potter i przeklęte dziecko"), zawierającej tekst sztuki teatralnej, której premiera będzie miała miejsce jeszcze w tym roku. By podtrzymać zainteresowanie fanów Rowling z pewnością opublikuje w tym roku jeszcze niejedno opowiadanie - zaglądajcie więc na Pottermore.com. I - koniecznie - ćwiczcie angielski!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Pokaż wszystkie recenzje