Nagroda im. Samuela Lindego dla Ewy Lipskiej

«poprzedni     następny»
2007-05-31 22:57:11

Tegoroczną nagrodę im. Samuela Lindego przyznawaną przez miasta Toruń i Getyngę otrzymają dwie poetki: Ewa Lipska i Sarah Kirsch.

 Nagroda Miast Partnerskich - Torunia i Getyngi - im. Samuela Bogumiła Lindego przyznawana jest od 1996 r. przez władze Torunia i Getyngi. Otrzymują ją autorzy, których "słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie".

Wyróżnienie przyznawane jest zawsze dwóm laureatom: z Polski i Niemiec. Mogą je otrzymać twórcy mający wybitne osiągnięcia w dziedzinie liryki, prozy, dramatu, eseistyki, krytyki literackiej, publicystyki, tłumaczenia i edycji.

Uroczystość wręczenia nagrody odbywa się na zmianę w każdym z miast. W tym roku będzie ona miała miejsce podczas XIII Toruńskiego Festiwalu Książki, a z okazji ogłoszonego przez toruńskich radnych Roku Lindego w Toruniu na tegoroczny festiwal zaproszeni będą laureaci nagrody z lat ubiegłych.

Ewa Lipska (ur. w 1945r.) debiutowała w 1961 i od tej pory ukazało się 19 tomów jej wierszy. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych, w latach 1970-1980 pracowała jako redaktor działu poezji Wydawnictwa Literackiego. W 1989 została członkiem - założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 1991 przez 10 lat pracowała w polskiej ambasadzie w Wiedniu i kierowała Instytutem Polskim, a obecnie żyje i pracuje w Krakowie.

Sarah Kirsch (ur. w 1935r.) studiowała biologię na uniwersytecie w Halle, a w latach 1963-65 kształciła się w sztuce pisarskiej w Instytucie Literatury w Lipsku. Po pozbawieniu obywatelstwa NRD znanego pieśniarza Wolfa Biermanna w 1976 roku znalazła się wśród autorów kontestujących politykę władz, a w 1977 roku opuściła NRD i przeniosła się do RFN. Dotychczas jej publikacje nie ukazały się w polskim przekładzie.

 

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów