Prawdziwa historia Kubusia Puchatka

«poprzedni     następny»
2013-01-18 12:20:00
news - Prawdziwa historia Kubusia Puchatka

 

 

Dziś święto jednego z najukochańszych bohaterów dzieci na całym świecie, Kubusia Puchatka i 131 rocznica urodzin jego twórcy Alana Alexandera Milne'a. Od wielu lat już jesteśmy przyzwyczajeni do wersji Disneya, taki dzień to dobry moment na powrót do źródeł. Nie mam zamiaru odbierać moim dzieciom ich wściekle żółtego Puchatka w czerwonej koszulce, ale mają też książki z pięknymi ilustracjami Ernesta H. Sheparda i te czytamy na dobranoc - pisze Marta Orzeszyna, współautorka książki Paryż. Miasto szuki i miłości w czasach belle epoquePoznajcie prawdziwą historię Kubusia Puchatka.

 

Prawdziwa Winnie (od Winniepeg), pierwowzór znanego misia, była tak naprawdę... misią z londyńskiego zoo. Trafiła tu z Kanady. Wcześniej była maskotką kanadyjskich żołnierzy, odkupioną za niewielką sumę od pewnego trapera. Z żołnierzami przybyła po wybuchu I wojny światowej do Europy. Niestety, nie mogła przemieszczać się razem z oddziałem i ze swoim opiekunem, porucznikiem Harry'm Colebournem, weterynarzem, więc została oddana pod opiekę pracowników zoo w Londynie. Gdy Coleburn, już w randze kapitana, po jakimś czasie wrócił po nią, była już tak zżyta ze swoimi opiekunami, że postanowił ją tam zostawić i odwiedzać jak najczęściej. 

 

porucznik

Porucznik Harry Colebourne i Winnie

misia

 
pomnik

Pomnik Harry'ego Colebourne'a i Winnie w rodzinnym mieście kapitana Winnipeg


Jednym z wielu dzieci odwiedzających Winnie w zoo był Christopher Robin, syn Alana  Aleksandra Milne'a. Polubił misia tak bardzo, że jego ojciec, zainspirowany historią Winnie i ulubioną maskotką synka, którą Christopher otrzymał na pierwsze urodziny, stworzył postać zwaną Winnie The Pooh. Inne postaci wspaniałej opowieści napisanej przez Milne'a również wzorowane były na maskotkach Christophera.
 
syn
 
Christopher Robin z Winnie w zoo


pluszak
 
Christopher i jego ukochany miś


jeszcze
 
maskotki
 
Oryginalne maskotki, które zainspirowały Milne'a
(można je oglądać do dziś w bibliotece miejskiej w Nowym Jorku)


tata

A.A. Milne, Christopher i Kubuś Puchatek

Tak wszechobecna wersja Disneya, dość daleka od wizji autora, istnieje dopiero od 1989 roku, ale bardzo skutecznie wydaje się wypierać oryginał, dlatego warto pamiętać o prawdziwym Puchatku, który wyglądał troszeczkę inaczej. 
 
oryginal1
 
oryginal2
 
oryginal3
 
oryginal4
 
oryginal5
 
oryginal6
 
W Polsce oryginalne opowieści o Kubusiu Puchatku wydaje od lat Nasza Księgarnia. ma Na szczególną uwagę zasługują tu trzy tomy przygód Kubusia Puchatka  - naprawdę pięknie wydane. Dwa z nich (Kubuś Puchatek i Chatka Puchatka) są autorstwa A.A. Milne'a, trzeci (Powrót do Stumilowego Lasu) napisał David Benedictus, zilustrował Mark Burgess, a na język polski przetłumaczył Michał Rusinek. Zadbano o to, by nie odejść od wersji Milne'a, Sheparda i Ireny Tuwim, którą znamy i tak bardzo lubimy. Warto podkreślić, że zgodzili się na to spadkobiercy pisarza, w tym jego syn Christopher Robin. O zaletach i wartości lektury tych książek pisać nie będę, wydaje mi się to tak oczywiste, że nie chciałabym tutaj przynudzać truizmami. To książka, którą dzieciom trzeba czytać. I kropka.

 

Opinia
Treści
takahe Linia koment Kochany i niezastąpiony Kubuś Puchatek. Książka na której wychowały się pokolenia
2014-02-05 15:00:08
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów