Claudio Magris promuje w Polsce swoją nową książkę

«poprzedni     następny»
2007-06-15 00:23:29

Z Ryszardem Kapuścinskim łączyło nas "koleżeństwo umysłu" - tak mówi włoski pisarz, eseista, felietonista i tłumacz Claudio Magris, który przyjechał do Polski w związku z wydaniem jego książki "Na oślep".Podczas spotkania z czytelnikami, pisarz dużo czasu poświęcił wspomnieniu Ryszarda Kapuścińskiego. Jak powiedział, z Kapuścińskim połączyło go podobne spojrzenie na istotę podróżowania - traktowanie podróży jako sposobu życia."Ponieważ podróżowanie weryfikuje naszą zdolność i niezdolność do spotkań, ukazuje naszą zdolność kochania, rozumienia, a także niezdolność kochania i rozumienia, wydobywa nasze lęki. Niekiedy buduje sytuacje powrotu czy ucieczki. I zawsze tworzy możliwość zmierzenia się ze światem, weryfikacji naszego spojrzenia na świat" - mówi Claudio Magris.
Jak dodaje, w twórczości Kapuścińskiego zafascynowała go też olbrzymia zdolność dostrzegania szczegółu, zdolność bezpośredniego widzenia świata z bagażem idei, konwencji i wartości. Świata rzeczy, kolorów, zapachów. "I z tego nagromadzenia szczegółów rodzi się stopniowo rozumienie świata" - uważa włoski pisarz.

Wydana w Polsce powieść "Na oślep" Claudio Margis'a, która powstawała przez prawie 18 lat, nie należy do lektur najłatwiejszych.
W powieści autor nawiązuje do motywów znanych z jego eseistyki: pogranicza, exodusu Włochów z Istrii, wplatając je w skomplikowaną strukturę narracyjną: monologu głównego bohatera, Salvatore Cipicco - ofiary obu dwudziestowiecznych totalitaryzmów, więźnia Dachau i Golego Otoku, wyspy-obozu, na którą Tito zesłał włoskich komunistów.
Jego losy stają się również historią Jorgena Jorgensena, autentycznej postaci z początku 19. wieku, samozwańczego króla Islandii, zesłanego do Port Arthur, kolonii karnej na Tasmanii.
Przemieszanie planów czasowych i przestrzennych, odniesienia do argonautów i Jazona - leitmotiv złotego runa, symbolu ideologicznych złudzeń, składają się na wielowarstwowy portret bohatera i dramatyczny obraz 20. stulecia.

Źródło: IAR 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów