Oto finaliści Nagrody im. Kapuścińskiego!

«poprzedni     następny»
2013-04-04 10:59:50
news - Oto finaliści Nagrody im. Kapuścińskiego!

Szkocki pisarz mieszkający pod Delhi, słynny brytyjski reporter, który w 1992 roku doniósł światu o obozach koncentracyjnych na Bałkanach, i troje Polaków - to autorzy najlepszych książkowych reportaży 2012 roku. Poznaliśmy właśnie finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

 

To William Darlympie - szkocki historyk i znawca Indii, nominowany za książkę Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach, Ed Vulliamy - angielski pisarz i dziennikarz, który w publikacji Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy odsłania kulisy wojny narkotykowej na pograniczu amerykańsko-meksykańskim, Wojciech Jagielski, piszący w Wypalaniu traw o końcu apartheidu w RPA, Lidia Ostałowska opowiadająca w książce Bolało jeszcze bardziej o Polsce B - niechcianej, zagubionej i gorzej ubranej oraz Mariusz Zawadzki, który ukazuje w Nowym wspaniałym Iraku absurd wojny, która Stany Zjednoczone kosztowała miliardy dolarów. 

 

Finalistów wybierało jury w składzie: Joanna Bator, Maciej J. Drygas, Iwona Smolka i Maciej Zaremba Bielawski. Przewodniczyła mu Małgorzata Szejnert. Laureata poznamy 17 maja podczas gali w warszawskim Teatrze Polskim. Zwycięzca otrzyma 50 tys. zł, a jeśli to będzie autor zagraniczny - 15 tys. zł odbierze także jego tłumacz.

 

Dotychczasowymi laureatami nagrody ustanowionej przez miasto stołeczne Warszawa są: Jean Hatzfeld za Strategię antylop i tłumacz Jacek Giszczak, Swietłana Aleksijewicz za książkę Wojna nie ma w sobie nic z kobiety i tłumacz Jerzy Czech oraz Liao Yiwu za Prowadzącego umarłych... i tłumacze: Wen Huang i Agnieszka Pokojska. Współorganizatorem nagrody jest "Gazeta Wyborcza", a mecenasem konkursu Kulczyk Holding SA.

 

Wszyscy finaliści wezmą udział 18 maja w spotkaniach z czytelnikami podczas Dnia Reportażu na Warszawskich Targach Książki, które odbędą się na Stadionie Narodowym.

Opinia
Treści
takahe Linia koment Troje polaków jak to pięknie brzmi
2014-02-05 12:06:18
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów