Oto laureaci nagrody im. Tischnera!

«poprzedni     następny»
2014-04-14 15:06:54
news - Oto laureaci nagrody im. Tischnera!

 

Historyk Kościoła i publicysta ks. Jan Kracik, historyk i działaczopozycji w PRL-u Karol Modzelewski oraz duszpasterz i opiekun osób niewidomych ks. Jacek Ponikowski zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera.

 

Jury w składzie: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), bp Grzegorz Ryś, Władysław Stróżewski, Piotr Maria Śliwicki, Łukasz Tischner (sekretarz), Karolina Wigura i Henryk Woźniakowski przyznawanło nagrodę w trzech kategoriach:

 

Pisarstwa religijnego i filozoficznego, stanowiącego kontynuację Tischnerowskiego "myślenia według wartości" - nagrodę otrzymał ks. Jan Kracik. Wyróżniony za całokształt twórczości, w której pasjonująco opowiada o paradoksach "świętego Kościoła grzesznych ludzi". Z jego książek przebija nie tylko dociekliwość historyka, ale też głęboka mądrość, pozwalająca odróżnić ludzkie namiętności od tego, co jest istotą chrześcijaństwa.

 

Publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności" - nagrodę otrzymał Karol Modzelewski za książkę Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca (Wyd. Iskry, 2013), w której ze swadą i zrozumieniem dla rozmaitości ludzkich losów interpretuje dzieje ostatniego półwiecza historii Polski. Karol Modzelewski imponuje niezależnością sądu, powściągliwością w ferowaniu jednoznacznych wyroków i przyjęciem współodpowiedzialności za "wolność bez braterstwa".

 

Inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących "polski kształt dialogu Kościoła i świata" otrzymał ks. Jacek Ponikowski - za działalność na rzecz osób niewidomych. Wyróżniony za stworzenie Domu dla Niewidomych Mężczyzn im. Matki Elżbiety Czackiej w Niepołomicach i twórczą kontynuację dzieła Matki Czackiej. Ksiądz Ponikowski pokazuje piękno kapłaństwa jako bezwarunkowej służby.

 

Nagrodę od czternastu lat fundują: sopocki ubezpieczyciel Grupa Ergo Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Każdy z laureatów otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 33.000 zł.

 

 

Gala wręczenia nagród oraz spotkanie z laureatami odbędą się w Krakowie, 23 kwietnia, inaugurując tym samym program 14. Dni Tischnerowskich.

 

informacja nadesłana

fot. znak.com.pl

Opinia
Treści
takahe Linia koment :)
2014-04-14 21:34:26
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów