Oto laureaci Złotych Globów 2008

«poprzedni     następny»
2008-01-14 04:05:01

W nocy z niedzieli na poniedziałek miało miejsce wydarzenie, które co roku przyciągało przed ekrany miłośników kina z całego świata - ogłoszono laureatów nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej - zwykle nazywanych Złotymi Globami. Cieniem stało się odwołanie corocznej ceremonii i uroczystej gali - zamiast niej widzowie mieli jedynie okazję obejrzeć konferencję prasową, podczas której ogłoszono nazwiska laureatów. Oto krótki komentarz dotyczący poszczególnych nagrodzonych, poniżej: pełna lista laureatów.


Drodzy Państwo, nie ma już najmniejszych wątpliwości - na miano faworyta w wyścigu po Oscary zasługuje "Pokuta" - kameralny obraz Joe Wrighta o dramatycznych konsekwencjach błędu młodości. Film ten otrzymał Złoty Glob dla najlepszego dramatu - i ma wielkie szanse, by otrzymać nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu. Jeszcze w tym tygodniu obiecujemy Państwu recenzję - podobnie jak tekst krytyczny o nowej produkcji braci Coen - "To nie jest kraj dla starych ludzi", nagrodzonej za najlepszy scenariusz oraz za rolę drugoplanową Javiera Barda. Johnny Depp, pupil amerykańskiej publiczności, okazał się również faworytem krytyków. Otrzymał bowiem nagrodę dla najlepszego aktora komediowego i musicalowego - w tym wypadku szczęście przyniósł mu intrygujący obraz Tima Burtona "Sweeney Todd", który zresztą również zwyciężył w swej kategorii - jako musical/komedia. Ogromnie cieszy również nagroda dla Davida Duchovnego za główną rolę w serialu komediowym "Californication". Duchovny wreszcie miał okazję pokazać widzom, że prócz udawania, iż goni za kosmitami czy słabego grania w drętwych komedyjkach, potrafi również stworzyć absolutnie wiarygodną, dramatyczną kreację bardziej nawet dramatyczną, niż komediową. Nieco zaskakującą może być decyzja o przyznaniu nagrody dla najlepszego reżysera Julianowi Schnabelowi za obraz "Motyl i skafander", który w najbliższy piątek trafi na ekrany kin. Z kolei w przypadku głównej roli kobiecej w musicalu wybór był oczywisty - Marion Cotillard jako Edith Piaf zdeklasowała rywalki. Kontrowersje wokół samego filmu, mieszane uczucia, jakie budziła łzawo-banalna w gruncie rzeczy historia wielkiej artystki nie przeszkodziły docenić klasy wybitnej aktorki. Szczególnie bliska jest mi nagroda za najlepszą muzykę - w tym roku otrzymał ją Dario Marianelli za ilustrację muzyczną do wspomnianej już "Pokuty" ze świetną rolą Keiry Knightley. Sama Keira za swą wielką porażkę uznać może wyróżnienie Julie Christie nagrodą za najlepszą żeńską rolę dramatyczną. Cóż, kiedy rywalizacja akurat w tej materii była bardzo wyrównana. Nie wiem natomiast, czy jurorzy serio potraktowali przyznanie Cate Blanchett, aktorce skądinąd wybitniej, nagrody za dziwaczną nieco kreację Boba Dylana w kontrowersyjnym obrazie "I'm not there". Czy była to dobra decyzja - polscy widzowie będą mogli ocenić w najbliższym czasie. Miłośników animacji ogromnie ucieszy zapewne, że nagrodzono wyświetlany już w polskich kinach film "Ratatuj" - faktycznie, bardzo wdzięczny, ale i mądry oraz spełniający sporą rolę wychowawczą. Z kolei miłośnicy małego ekranu będą musieli sięgnąć po wyróżniony jako najlepszy serial dramatyczny obraz "Mad men", najlepszy serial komediowy "Ekipa" (nie mylić z tą dołączaną do "Wyborczej"!) i film telewizyjny "Longford", w naszym kraju dotychczas raczej nieznane.


Tym samym wyścig po Oscary trwa. Jednym z faworytów jest znakomita "Pokuta". Obok niej liczy się także na nową produkcję braci Coen - obraz "To nie jest kraj dla starych ludzi". 

 

Oto pełna lista laureatów:

 NAJLEPSZY FILM - DRAMAT
"Pokuta"


NAJLEPSZA AKTORKA - DRAMAT
Julie Christie ("Away From Her")

NAJLEPSZY AKTOR - DRAMAT
Daniel Day-Lewis ("Aż poleje się krew")

NAJLEPSZY FILM - MUSICAL LUB KOMEDIA
"Sweeney Todd"


NAJLEPSZA AKTORKA - MUSICAL LUB KOMEDIA
Marion Cotillard ("Niczego nie żałuję - Edith Piaf")

NAJLEPSZY AKTOR - MUSICAL LUB KOMEDIA
Johnny Depp ("Sweeney Todd")

NAJLEPSZY REŻYSER
Julian Schnabel ("Motyl i skafander")

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Ethan Coen i Joel Coen ("To nie jest kraj dla starych ludzi")

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Javier Bardem ("To nie jest kraj dla starych ludzi")

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Cate Blanchett ("I'm Not There")

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY
"Ratatuj"

NAJLEPSZY FILM OBCOJĘZYCZNY
"Motyl i skafander"

NAJLEPSZA MUZYKA
"Pokuta"
(Dario Marianelli)

NAJLEPSZA PIOSENKA
"Into the Wild" - "Guaranteed"

NAJLEPSZY SERIAL DRAMATYCZNY
"Mad Men"

NAJLEPSZY SERIAL KOMEDIOWY LUB MUZYCZNY
"Ekipa"

NAJLEPSZY MINI-SERIAL LUB FILM TELEWIZYJNY
"Longford"

NAJLEPSZY AKTOR W MINI-SERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Jim Broadbent ("Longford")

NAJLEPSZA AKTORKA W MINI-SERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
Queen Latifah ("Life Support")

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM LUB MUZYCZNYM
David Duchovny ("Californication")

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM LUB MUZYCZNYM
Tina Fey ("Rockefeller Plaza 30")

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM
Jon Hamm ("Mad Men")

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM
Glenn Close ("Damages")

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W SERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
Jeremy Piven ("Ekipa")

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W SERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
Samantha Morton ("Longford")

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów