Oto najlepsze książki dla młodych czytelników

Data: 2014-05-30 16:02:05 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Magdalena Galiczek-Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto najlepsze książki dla młodych czytelników

Kilka tysięcy czytelników i grono jurorów wybrało już tytuły nagrodzone w plebiscycie "Najlepsza książka dla młodych czytelników". Ich wybory stanowią najlepsze rekomendacje książek, idealnych jako prezent dla młodszych i starszych czytelników z okazji Dnia Dziecka. 

 

 

babciaNagrody główne

 

Nagrodzona przez grono krytyków powieść Davida Walliamsa Babcia Rabuś (Dom Wydawniczy Mała Kurka) to lektura uniwersalna. Każdy, kto sięgnie po książkę, znajdzie w niej sporą dawkę niezapomnianej rozrywki, ale także doświadczy czegoś, co każe mu spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy. Warto sprawdzić, czym jeszcze Babcia Rabuś zaskoczy czytelników.    

 

zosia

 


Najwięcej głosów czytelników przypadło z kolei kolejnej odsłonie serii Agnieszki Tyszki Zosia z ulicy Kociej - powieści Na wiosnę (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). Przezabawny cykl książek o perypetiach rezolutnej Zosi i jej zwariowanej rodzinki doczekał się godnej kontynuacji. W piątej części znajdziemy między innymi: topienie Marzeny, czyli Miss Bajorki, Batman polarny, morski i pustynny, grzekotnik, a także ryjkonos malutki. Jednego można być pewnym - na Kociej 5 nikt się nigdy nie nudzi! 

 

 

pistacjaNie tylko dla dziewcząt 

 

W kategorii "nie tylko dla dziewcząt", w której nagroda czytelników siłą rzeczy również przypadła książce Agnieszki Tyszki, jurorzy zdecydowali się nagrodzić publikację Adriana Chimiaka, Małgorzaty Błońskiej Pistacja w krainie smoków. Znajdziemy w niej Chiny widziane oczyma młodej Polki, która od pięciu lat mieszka w Pekinie, tam znalazła swoje miejsce w życiu, pracuje i wiele podróżuje, poznając niezwykłe miejsca i duszę mieszkańców Państwa Środka. Tytułowa Pistacja lekko i ze swadą opowiada o swoim poznawaniu rozmaitych aspektów chińskiej kultury i obyczajowości, o różnicach kulturowych, chińskiej egzotyce i o swojej fascynacji Krainą Smoków. 

 

 

zdumiewa

 


Nie tylko dla chłopców

 

Najlepszą książką "nie tylko dla chłopców" zdaniem krytyków jest propozycja Wydawnictwa Jedność - Odkrywamy zdumiewający świat. Nowe spojrzenie na rzeczywistośćNasza planeta kryje w sobie zaskakujące tajemnice, których odkrywanie wprawi w osłupienie naprawdę każdego. Sześć porażających działów (cuda ziemi, dziwy przyrody, nauka o człowieku, najszybsze maszyny, łowcy adrenaliny, historia), wypełnionych po brzegi niebywałymi informacjami. To książka dla ludzi o mocnych nerwach.

 

 

zabaDla najmłodszych

 

Najmłodszym czytelnikom jurorzy proponują Żabę w Afryce (Wydawnictwo Burda Książki) - zbiór wierszy napisanych przez Marka Dutkiewicza – autora tekstów kultowych przebojów, takich jak „Jolka, Jolka pamiętasz” czy „Szklana kotowskipogoda”. Krótkie historie o niezwykłych zwierzakach potrafią rozbawić dzieci i  rodziców. Natomiast internauci w tej kategorii walnie głosowali na propozycję Oficyny Wydawniczej Impuls - Ja, Kotowski, której autorką jest Krystyna Piotrowska-Breger.  Przygody swojego kota autorka opisuje w taki sposób, że mamy wrażenie czynnego w nich uczestniczenia. Dzięki zastosowanemu zabiegowi narracyjnemu dzieci (i ich rodzice) mogą poznać świat widziany oczyma zwierzęcia, poznają jego zwyczaje, myśli i poglądy. Uświadamiają sobie również zagubienie kota w obliczu zmian czy gwałtownych zdarzeń, takich jak zagraniczny wyjazd (w trakcie którego kocimiętka uczyniła z pana Kotowskiego małego furiata) czy pojawienie się w domu obłożnie chorej babci Kini, remont mieszkania oraz (nie daj, koci Boże!) obecność nowego kota o imieniu „Zefir” w pobliżu.

 

 

pamiecDla młodzieży

 

Natoletnim czytelnikom najbardziej przypadła do gustu druga odsłona serii Wszechświaty Leonardo Patrignaniego - powieść Pamięć (Wydawnictwo Dreams). Autor niezwykle sprawnie żongluje zawiłą fabułą, osadzoną w nierzeczywistych i trudnych do jednoznacznego umiejscowienia realiach. Kontrola nad wydarzeniami i Wszechświatami towarzyszy narratorowi od pierwszej do ostatniej strony. Logika miejsc i wydarzeń jest żelazna – jak opisujące ją nauki ścisłe, nie poddające się przypadkowi. Druga część serii Leonardo Patrignaniego utrzymuje wysoki poziom. Jeśli wieńcząca cykl Utopia będzie równie udana, śmiało będzie można orzec, że do rąk młodych czytelników trafiła seria wyjątkowo interesująca.

 

wiecznoJurorzy z kolei polecają nastolatkom powieść Evy Voler Między teraz a wiecznością (Wydawnictwo Egmont) - niezwykłą, wywołującą gęsią skórkę historię miłosną. Szesnastoletnia Julia najchętniej zapomniałaby o swoim dotychczasowym życiu. Dlatego w nowej szkole udaje beztroską dziewczynę z zamożnej rodziny i znajduje sobie przyjaciół, którzy nie zadają zbyt wielu pytań. Wkrótce zdobywa też chłopaka – przystojnego, popularnego Feliksa. Niestety Julia nie może przestać myśleć o Nikim, którego poznała pierwszego dnia w szkole. Chłopak skrywa jakąś mroczną tajemnicę, wszyscy schodzą mu z drogi i nie odpowiadają na pytania o niego. Pewnego dnia Niki zagaduje Julię. Ma dla niej wiadomość od jej dziadka. Tyle że dziadek Julii nie żyje… 

 

To już wszystkie książki nagrodzone w tegorocznej edycji plebiscytu na najlepszą książkę dla młodych czytelników. Ze wszystkimi zgłoszonymi tytułami zapoznać się można na stronie www.ksiazkamlodych.pl Na tym jednak nie koniec plebiscytowych zmagań zbliżającego się lata. Wciąż głosować można na najlepsze książki na lato - www.ksiazkanalato.pl, a na wszystkich, którzy będą wspierać swoich faworytów, którzy prześlą uzasadnienie dokonanego wyboru lub którzy będą zachęcali przyjaciół do głosowania, czekają atrakcyjne zestawy nagród książkowych.  

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje