Oto najlepsze książki dla młodych czytelników

«poprzedni     następny»
2013-06-07 14:39:13
news - Oto najlepsze książki dla młodych czytelników

Kilkadziesiąt nowości wydawniczych rywalizowało o uznanie jurorów i czytelników w kolejnej edycji konkursu i plebiscytu „Najlepsza książka dla młodych czytelników”, organizowanego przez redakcję serwisu Granice.pl – wszystko o literaturze. Podczas Warszawskich Targów Książki, które odbyły się w tym roku na Stadionie Narodowym, ogłoszono wyniki i wręczono laureatom pamiątkowe dyplomy i statuetki. 

 

- Kilkanaście tysięcy czytelników oddało głos w tegorocznej edycji naszego plebiscytu - podsumowywała Magdalena Galiczek. - Dzięki temu spośród książek, które ukazały się w ostatnich miesiącach, udało się wyróżnić te rzeczywiście najbardziej interesujące. Obok internautów swój wybór najciekawszych książek dla dzieci i młodzieży zaprezentowali jurorzy.

 

Tytuły nagrodzone

- Nie jest chyba zaskoczeniem, że największa liczba czytelników zdecydowała się oddać głos na Anię z Zielonego Wzgórzapowiedział podczas ogłoszenia wyników Sławomir Krempa. - Ale zaskoczeniem może być fakt, że powieść ta - która rzeczywiście zupełnie się nie starzeje - tym razem ukazała się nakładem Wydawnictwa Skrzat w nowym, znakomitym tłumaczeniu Pawła Beręsewicza, a edycję wzbogacają niezwykłe ilustracje. Ania z Zielonego Wzgórza to klasyka. To lektura obowiązkowa - niezależnie od obowiązującego kanonu szkolnych lektur. 

 

Jurorzy nagrodzili książkę dla młodszych czytelników. Tajemnica Malutkiej to opowieść o Trochę Innej Dziewczynce i jej babci. O sile marzeń i o tym, że odmienność nie zawsze musi w życiu przeszkadzać. Integralną częścią opowieści jest niezwykła szata graficzna, nowoczesna, wywierająca bardzo duże wrażenie. 

 

Tytuły wyróżnione

Tradycyjnie, prócz nagród głównych, w plebiscycie przyznano również wyróżnienia. I tak za najlepszą książeczkę o szczególnych walorach edukacyjnych jurorzy uznali Dzieciaki świata Martyny Wojciechowskiej - książkę, będącą okazją do poznania innych kultur i nauczenia się tolerancji. Czytelnicy najczęściej głosowali na Adopcję. Rodzinę Zuzi - książkę dotyczącą bardzo poważnego problemu we współczesnych społeczeństwach. Również zdaniem czytelników najlepszą propozycją dla najmłodszych jest Kostek w cyrku - jedna z książeczek, które ukazały się w przeuroczej serii o psie, który - jak niegdyś nasz Ferdynand Wspaniały - poznawał ludzki świat ze swojej psiej perspektywy. 

 

Nie tylko dziewczętom jurorzy polecają powieść Suzanne Selfors Ocalić Julię. To opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno na to, by ocalić miłość. Wystarczy trochę magii, trochę wiary i odpowiednia dawka Szekspira. Nie tylko chłopcom krytycy polecili pierwszą powieść z serii Maximum Ride - Eksperyment anioł Jamesa Pattersona - wciągającą historię nastolatków, którzy są ludźmi w 98 procentach. Czy to dużo? Warto się o tym przekonać podczas lektury. Czytelnicy najchętniej głosowali na Finna nieokiełznanego - przezabawną książkę o trzech przyjaciołach, którzy różnią się niemal w każdym calu. 

 

Najlepsza powieść dla młodzieży? Tu bezsprzecznie wciąż królują powieści z wątkami paranormalnymi. Czytelnicy nagrodzili Dziewięć żyć Chloe Kingna podstawie której to książki powstał popularny serial, zaś jurorzy uznali, że nastolatki bezsprzecznie powinny sięgnąć po powieść Silver - kontynuację bestsellerowej książki Winter

 

Nagrodzeni czytelnicy

Zgodnie z tradycją, w plebiscycie nagrodzono również czytelników, którzy oddali swe głosy, przesłali uzasadnienie dokonanego wyboru i zachęcali do głosowania znajomych. 

 

Spośród osób, które zachęciły do głosowania największą liczbę osób, zestaw 10 książek otrzyma Dorota Dęga, zestaw 5 książek - Maciej Janiszyn, 3 książki - Rafał Dorsz, 2 - Wioletta Wielądek, 1 - Agnieszka Watkowska

 

Spośród osób głosujących w I etapie nagrody otrzymają: Tomasz Mądry, Małgorzata Bujalska i Szymon Koch, a spośród osób głosujących w II etapie - osoby posługujące się adresami mailowymi ulricke@interia.pl, nekret@interia.pl i Michał Kołpacz

 

Za przesłanie uzasadnienia dokonanego wyboru nagrody otrzymają: Maria Ciechomska, Luiza Migdał i Jolanta Bałdyga. 

 

Serdecznie gratulujemy. Nagrodzonych czytelników prosimy o przesłanie danych do wysyłki na adres pr@wwpol.com

Opinia
Treści
azetka79 Linia koment świetne są te wybory, szkoda że nie udało mi się "załapać" na nagrodę książkową, ale będę próbować dalej i czytać, czytać, czytać... to się nie znudzi:)
2013-06-10 11:28:53
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów