Prawdziwa historia "Jedynego Pierścienia" z powieści Tolkiena

«poprzedni     następny»
2013-04-07 09:42:13
news - Prawdziwa historia "Jedynego Pierścienia" z powieści Tolkiena

Od wtorku goście muzeum Vyne w brytyjskim hrabstwie Hampshire mogą zobaczyć z bliska przeklęty romański pierścień, który był inspiracją J.R.R. Tolkiena do napisania Hobbita.

 

Tolkien badał historię słynnego pierścienia jeszcze zanim zajął się literaturą, kiedy był profesorem na uniwersytecie w Oksfordzie. Poświęcił temu zagadnieniu aż dwa lata, po czym postanowił przenieść fascynację na papier, tworząc swoje pierwsze dzieło. Główny bohater Hobbita, Bilbo Baggins, znajduje pierścień w piątym rozdziale książki, w jaskini Golluma. W pobliżu leżała wysepka, o której Bilbo nic nie wiedział, i tam, w swojej kryjówce, Gollum zgromadził garść obrzydliwych rupieci, lecz między nimi jedną, jedyną piękną, bardzo piękną, bardzo cudowną rzecz: pierścień, złoty, bezcenny pierścień – czytamy w książce (przekład Marii Skibniewskiej).

 

Prawdziwy pierścień został znaleziony w 1785 roku przez rolnika w pobliżu romańskiego miasta Silchester. Według założeń historyków rolnik następnie sprzedał przedmiot zamożnej rodzinie zamieszkałej w willi Vyne. Pierścień zwracał uwagę inskrypcją w języku łacińskim: Senicianus - żyj z Bogiem. Do tego był tak duży, że pasował dopiero po założeniu rękawicy.

 

Jego tajemnicza historia pogłębiła się kilka dekad później, kiedy w miasteczku Lydney znaleziono tablicę z wyrytą klątwą. Rzymianin o imieniu Silvianus informował boga Nodensa, że pierścień został skradziony i że wie, kto za tym stoi. Klątwa miała trwać aż do momentu zwrotu przez nikczemnika pierścienia.

 

Od lat 30. ubiegłego stulecia pierścień należy do National Trust, brytyjskiej organizacji, zajmującej się ochroną zabytków i przyrody. Podczas wystawy w Vyne goście zobaczą też pierwszą edycję Hobbita i kopię klątwy Silvianusa.

 

fot. National Trust

Opinia
Treści
takahe Linia koment ciekawe czy jeszcze można go oglądać w ekspozycji, chętnie bym się wybrała
2014-02-05 12:03:52
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów