Książka o walce z reżimem Kim Dzong Ila nagrodzona Pulitzerem!

«poprzedni     następny»
2013-04-16 12:23:01
news - Książka o walce z reżimem Kim Dzong Ila nagrodzona Pulitzerem!

Powieść Syn zarządcy sierocińca (The Orphan Master's Son) autorstwa 45-letniego amerykańskiego pisarza Adama Johnsona zdobyła nagrodę Pulitzera w dziedzinie beletrystyki. To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Stanach Zjednoczonych. W przeszłości zdobywali je m.in. Ernest Hemingway, William Faulkner i Philip Roth.

 

Licząca ponad 400 stron książka tegorocznego zwycięzcy opowiada o młodym mężczyźnie, mieszkańcu Korei Północnej, który staje się zagrożeniem dla dyktatorskich rządów Kim Dzong Ila i usiłuje wydostać z totalitarnego kraju swoją żonę i jej dzieci z poprzedniego małżeństwa. W finałowej rozgrywce powieść Johnsona pokonała „What We Talk About When We Talk About Anne Frank” Nathana Englandera i „The Snow Child” Eowyn Ivey.

 

W kategorii książek historycznych Pulitzera przyznano Fredrikowi Logevallowi za „What We Talk About When We Talk About Anne Frank”. Nagrodę za najlepszą sztukę („Disgraced”) zdobył z kolei Aya Akhtar, a za biografię ("The Black Count: Glory, Revolution, Betrayal, and the Real Count of Monte Cristo") Tom Reiss.

 

Stag’s Leap”, tomik wierszy Sharon Olds o miłości, smutku i ograniczeniach samowiedzy, okazał się najlepszy w kategorii poezji. W literaturze faktu triumfował natomiast Gilbert King z książką „Devil in the Grove: Thurgood Marshall, the Groveland Boys, and the Dawn of a New America”, która dokumentuje niesprawiedliwość rasową w miasteczku Groveland na Florydzie w roku 1949.

 

Nagrody Pulitzera przyznano też w dziedzinach dziennikarstwa i muzyki. Wszyscy zwycięzcy otrzymają certyfikat i nagrodę pieniężną w wysokości 10,000 dolarów. Wręczenie nastąpi 30 maja podczas uroczystości na Columbia University.

Opinia
Treści
takahe Linia koment super informacja
2014-02-06 15:00:40
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów