Sprzedaż e-booków rośnie. I kwartał 2015 w Virtualo

«poprzedni     następny»
2015-04-15 14:09:03
news - Sprzedaż e-booków rośnie. I kwartał 2015 w Virtualo

Zgodnie z prognozami przedstawionymi przez księgarnię Virtualo na początku 2015 r. wartość rynku e-booków w tym roku ma wynieść 60 mln zł. Analizując dane sprzedażowe sklepów internetowych należących do sieci dystrybucji Virtualo już po pierwszym kwartale 2015 widać, że najprawdopodobniej prognozy te sprawdzą się ze sporą nadwyżką.- Patrząc na bieżący rok z perspektywy 2014 i analizując wyniki sprzedaży po I kwartale 2015 widzimy, że polski rynek e-booków wciąż systematycznie rośnie. Książki elektroniczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, chętnie korzystamy z nowoczesnej, mobilnej formy czytania. Polski rynek e-książki jest aktualnie jednym z najprężniej rozwijających się segmentów w Europie i mam nadzieję, że uda nam się utrzymać wysoką dynamikę wzrostu - komentuje Robert Rybski, Prezes Virtualo.

 

Rynek e-booków w liczbach

 

W ofercie największego dystrybutora e-booków na koniec I kwartału 2015 znajdowało się ponad 38 300 e-booków, ponad 2 700 audiobooków i ponad 1 000 gazet, magazynów i tygodników w wersji elektronicznej opublikowanych przez 580 wydawnictw. W ciągu 3 pierwszych miesięcy nowego roku firma nawiązała współpracę z 20 wydawnictwami m.in. z nowym wydawnictwem Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana - Dowody Na Istnienie oraz z "Tygodnikiem Powszechnym". Jeszcze w kwietniu do oferty dystrybutora wejdą niepublikowane nigdzie wcześniej mangi, a wśród nich m.in. seria Dragon Ball. W ciągu I kwartału 2015 r. Virtualo przygotowało wersje elektroniczne (format EPUB i MOBI) dla 325 książek, zarówno dla nowości, jak i backlisty, zwiększając konsekwentnie liczbę tytułów e-booków dostępnych w Polsce. Średnia cena pojedynczego e-booka zakupionego w I kwartale 2015 r. wyniosła 21,90 zł.

 

Najczęściej kupowane e-książki


W pierwszym kwartale 2015 r. wśród czytelników e-booków królowały książki z kategorii kryminał (18% całościowej sprzedaży), literatura piękna i obyczajowa (16 %), fantastyka (11%), erotyka i romans (9%), jak również literatura faktu (9%). Największym bestsellerem minionego kwartału niewątpliwie jest trylogia Zygmunta Miłoszewskiego, czyli tytuły Uwikłanie, Ziarno prawdy i najnowszy, wydany w październiku 2014 r. Gniew. Na kolejnych miejscach uplasowały się tytuły: Ciemniejsza strona Greya i Nowe oblicze Greya EL James, Dotyk Crossa. Tom 4. Wybór Crossa Sylvii Day, Blackout Marca Elsberga czy Droga królów Brandona Sandersona.

 

Nowe projekty i akcje promocyjne

 

W I kwartale 2015 Virtualo nawiązało współpracę z portalem aukcyjnym Allegro. W nowo utworzonej kategorii „Ebooki” pojawiły się oferty największych księgarni internetowych. Z tej okazji przygotowano akcję promocyjną, w ramach której wszyscy wielbiciele dobrej literatury mogli kupić najnowszą książkę Jacka Dukaja Starość aksolotla w wersji elektronicznej. Książka ta wydana została wyłącznie w postaci cyfrowej na potrzeby tej akcji i jest dostępna wyłącznie w księgarniach internetowych współpracujących z Allegro. Od 10 marca 2015 r. e-booka można kupić w oficjalnym sklepie Virtualo na Allegro. Już w ciągu pierwszych kilku godzin od momentu udostępnienia e-booka, wskoczył on na listę bestsellerów. Obecnie, dzięki współpracy z Allegro i wydawnictwem Fabryka Słów, wszyscy wielbiciele twórczości Andrzeja Pilipiuka mogą przedpremierowo kupić w sklepie Virtualo na Allegro najnowszą książkę autora: Oko Jelenia. Sowie zwierciadło. Do książki dołączane jest niepublikowane wcześniej opowiadanie autora Reputacja, które również będzie dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej.

 

Nowe rozwiązania w księgarni dystrybutora

 

Podczas pierwszego kwartału 2015 r. zostały wdrożone również znaczące zmiany w księgarni Virtualo.pl. Wprowadzone pierwsze pakiety e-booków, bardzo wygodne rozwiązanie, które do tej pory było niedostępne w większości internetowych księgarni sprzedających e-książki. Na potrzeby akcji promocyjnych tworzone są specjalne pakiety, będące odrębnymi produktami. Klient ma więc możliwość zakupu całej serii książek w ramach jednego zamówienia. W e-księgarni dystrybutora odświeżony został także wygląd karty produktu i udostępniono wyszukiwanie produktów po serii wydawniczej. Jednym z ciekawszych rozwiązań ostatnich miesięcy jest również wprowadzenie możliwości czytania fragmentów e-booków bez konieczności pobierania plików na dysk. Jest to unikalne rozwiązanie, które jest niedostępne w większości księgarni specjalizujących się w sprzedaży e-booków.

 

E-booki, jak potwierdzają wyniki sprzedażowe z ubiegłych lat, stanowią już stały element polskiego rynku książki. Mimo iż dane o tradycyjnym czytelnictwie według badań Biblioteki Narodowej nie napawają optymizmem, to książek elektronicznych sprzedaje się z roku na rok coraz więcej. Dystrybutorzy wyspecjalizowani w sprzedaży formatów cyfrowych i świadome potencjału e-książek wydawnictwa promują i chcą aktywnie rozwijać popularność książek elektronicznych. Systematycznie rosnąca sprzedaż e-booków jest procesem, który powoli, ale jednak konsekwentnie rewolucjonizuje polski rynek wydawniczy.

 

informacja nadesłana

Opinia
Treści
violabu Linia koment Ja nie mogę się przekonać do e-booków. Nie podoba mi się też to słowo ani polskie, ani angielsie, choć odmieniane po polsku, a pisane po angielsku. Okropność!
2015-04-15 14:56:37
szpachela Linia koment Lubię e-booki. Są bardzo przydatne w czasie długich podróży, kiedy nie ma miejsca na kilka książek.
2015-04-15 14:21:17
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów