Wojciech Chmielarz z nagrodą Wielkiego Kalibru

«poprzedni     następny»
2015-06-01 12:18:35
news - Wojciech Chmielarz z nagrodą Wielkiego Kalibru

Wojciech Chmielarz otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść kryminalną Przejęcie. Przewodnicząca jury Janina Paradowska w laudacji powiedziała, że jury z pełnym przekonaniem, determinacją i poczuciem odpowiedzialności postanowiło nie czekać na siódmą, ósmą, dziewiątą  powieść Chmielarza. Postanowili iść na całość i przyznać nagrodę już po trzeciej. Autor odebrał statuetkę oraz Nagrodę (25 tys. zł) z rąk Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

 

Przejęcie to trzecia powieść kryminalna Wojciecha Chmielarza oraz jego trzecia nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru.

 

Po raz kolejny swoją nagrodę przyznali czytelnicy. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru powędrowała do rąk Katarzyny Bondy za powieść Pochłaniacz. Nagrodę wręczyła mecenas Barbara Józefowicz-Olczyk z Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu. 

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, również i tym razem przewodnicząca kapituły jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę za debiut, którą otrzymała Małgorzata Sobieszczańska za powieść Z ostatniej chwili.

 

Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – dziennikarz. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce” i „Polityce”. Redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem trzech książek z serii kryminałów o komisarzu Mortce. Przejęcie to jego trzecia powieść i trzecia nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru (wcześniej był nominowany za Podpalacza w 2013 i Farmę lalek w 2014 roku). TVN przygotowuje film fabularny na podstawie jego drugiej książki.

 

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymał Hakan Nesser – szwedzki pisarz, trzykrotny zdobywca Nagrody Szwedzkiej Akademii Kryminału dla najlepszej powieści kryminalnej. Debiutował w 1988 roku powieścią Koreografen, ale sławę przyniósł mu dopiero cykl powieści o komisarzu Van Veeterenie. Dziesięciotomowa seria publikowana w latach 1993-2003 zyskała uznanie czytelników w ponad 25 krajach i stała się podstawą serialu telewizyjnego. Nesser jest także autorem pięciotomowego cyklu o inspektorze Gunarze Barbarottim, który rozpoczęła powieść Człowiek bez psa (2006).

 

W Jury Nagrody Wielkiego Kalibru zasiadali: Janina Paradowska (przewodnicząca), Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula. Pozostali autorzy nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru 2015 to: Katarzyna Bonda (Pochłaniacz), Mariusz Czubaj (Martwe popołudnie), Ryszard Ćwirlej (Błyskawiczna wypłata), Zygmunt Miłoszewski (Gniew), Małgorzata Sobieszczańska (Z ostatniej chwili), Marcin Wroński (Kwestja krwi).

 

Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który odbył się w dniach 26-31 maja 2015 we Wrocławiu.

 

fot. Anna Juszkiewicz

Opinia
Treści
emilly26 Linia koment Moje gratulacje dla Pana Wojciecha Chmielarza. Nie do pomyślenia rok ode mnie młodszy , a osiągnął tak wiele.
2015-06-02 12:38:38
violabu Linia koment O, warto zapoznać się z twórczością tego pana.
2015-06-01 12:20:44
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów