Najgłośniejsza książka stycznia?

«poprzedni     następny»
2015-02-26 12:17:27
news - Najgłośniejsza książka stycznia?

To nie książka Keri Smith już w miesiącu poprzedzającym premierę stała się najbardziej medialną pozycją wydawniczą. W czołówce znalazły się także Pierwsza na liście Magdaleny Witkiewicz oraz Hardkorowy romans Evy Illouz - podał „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” w analizie z cyklu „Rynek nowości wydawniczych 2015”.

 

Zapowiedzi publikacji To nie książka, mającej premierę dopiero 4 lutego, już w styczniu zaowocowały aż 603 informacjami. Pozycja Wydawnictwa K.E. Liber spotkała się ze znacznie większym odzewem niż Pierwsza na liście, wydana nakładem „Filii” (320 materiałów), która pojawiła się w księgarniach 14 stycznia. O blisko 300 materiałów mniej niż liderka zestawienia uzyskał Hardkorowy romans opublikowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN. TOP 5 zamykają kolejne pozycje PWN: Ostatni bus do Coffeville J. Paula Hendersona (305) oraz Mit Lincolna Steve’a Berry’ego (298). W pierwszej piętnastce zestawienia ponad połowę stanowią książki polskich autorów.

 

lista

 

W styczniowym przekazie na temat rynku książkowego odnotowano informacje dotyczące 1522 tytułów. 27 proc. spośród nich stanowiły publikacje na temat nowości wydawniczych. W doniesieniach medialnych wymieniono 1124 autorów. Największy udział miały materiały z internetu (83 proc.), w dalszej kolejności z prasy (10 proc.), radia (5 proc.) i telewizji (2 proc.). 22 proc. publikacji na temat nowości wydawniczych miało pozytywny wydźwięk, pozostałe – neutralny. Aż 70 proc. przekazu dotyczącego książek w styczniu zawierało informację na temat Empiku, 11 proc. o marce Matras, 16 proc. dotyczyło Merlin, a 3 proc. – Wsklepiku.pl.

 

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów podsumował również styczniowe publikacje na temat wydawców. Liderami zestawienia są Wydawnictwo Naukowe PWN (611) oraz K.E. Liber (603). Trzeci w kolejności wydawca, Filia, odnotował znacznie mniej materiałów (320), podobnie jak czwarty - Sonia Draga (317). Pierwszą piątkę zamknęło wydawnictwo Znak z 132 informacjami.

 

lista2

 

Sumując, z największym zainteresowaniem mediów spotkały się nowości wydawnicze PWN. Hardkorowy romans oraz Ostatni bus do Coffeville zebrały łącznie 611 publikacji. Z kolei oficyna Znak zaproponowała czytelnikom w analizowanym miesiącu najwięcej świeżych tytułów – aż 4.

 

Badaniu poddano materiał pochodzący z monitoringu ponad 1000 tytułów prasowych, 5 mln źródeł internetowych oraz 100 stacji radiowych i telewizyjnych w styczniu 2015 r. Analiza dotyczyła tytułów, które miały swą premierę w pierwszym miesiącu bieżącego roku lub później.

Opinia
Treści
nureczka Linia koment Chyba żyje na innej planecie. Nie słyszałam o żadnej z tych książek.
2015-02-26 16:28:00
violabu Linia koment Świat się kończy... :-( Dramat!
2015-02-26 12:54:24
szpachela Linia koment Aishiteru - "To nie książka" i "Zniszcz ten dziennik" zawierają w sobie zadania, które "czytelnik" powinien wykonać. Są w niej instrukcje typu sprzedaj stronę, ponumeruj strony czy też pogryź jedną z nich, ale chodzi bardziej o to, by pobudzić swoją wyobraźnię i wykonać zadania w nietypowy sposób.
2015-02-26 12:50:16
aishiteru Linia koment Słyszałam o "To nie jest książka", ale nie wiem dokładnie, na czym polega.
2015-02-26 12:27:45
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów