Znamy finalistów Nagrody im. Kapuścińskiego!

«poprzedni     następny»
2016-04-07 10:55:46
news - Znamy finalistów Nagrody im. Kapuścińskiego!

Reportaże o rodzinach z in vitro, współczesnej Polsce - na przykładzie Lubelszczyzny i krainy nadbużańskiej, a także z Ukrainy i Afganistanu - to książki, które znalazły się w finale tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W dzisiejszej „Gazecie Wyborczej” jurorzy recenzują książki-finalistki. Laureatów Nagrody poznamy 20 maja br. podczas Warszawskich Targów Książki.W gronie finalistów 7. edycji Nagrody im. Kapuścińskiego znaleźli się: 


1. Karolina Domagalska, Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro, wyd. Czarne

 

2. Michał Książek, Droga 816, wyd. Fundacja Sąsiedzi;

 

3. Jenny Nordberg, Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie (The Underground Girls of Kabul: In Search of a Hidden Resistance in Afghanistan), z angielskiego przełożył Justyn Hunia, wyd. Czarne; 

 

4. Zbigniew Parafianowicz, Michał Potocki, Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę, wyd. Czarne;

 

5. Paweł Piotr Reszka, Diabeł i tabliczka czekolady, wyd. Agora

 

Wyboru dokonało jury pod przewodnictwem Macieja Zaremby Bielawskiego, w składzie: Ewa van den Bergen-Makała, Piotr Mitzner, Katarzyna Nowak i Lidia Ostałowska. Sekretarzem jury jest Bożena Dudko.

 

O tym, kto jest autorem najlepszego reportażu 2015 roku, dowiemy się 20 maja br. Laureat otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł, a nagrodą 15 tys. zł jury może także uhonorować autora najlepszego przekładu roku. 

 

W tym roku do oceny nominowanych tłumaczeń włączyli się studenci – do 20 kwietnia br. można wziąć udział w konkursie „Tłumacze świata” na recenzję przekładu, którego współorganizatorem jest Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (szczegóły na stronie internetowej Nagrody im. Kapuścińskiego i partnerów konkursu).

 

Wszyscy finaliści 7. edycji Nagrody im. Kapuścińskiego wezmą udział 21 maja br. w spotkaniach z czytelnikami podczas Dnia Reportażu na Warszawskich Targach Książki, które odbędą się na Stadionie Narodowym.

 

Więcej o finalistach 7. edycji Nagrody im. Kapuścińskiego i ich książkach można przeczytać w „Gazecie Wyborczej” (7 kwietnia br.) i na Wyborcza.pl.

 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki ma charakter międzynarodowy i jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Jury – pod przewodnictwem Macieja Zaremby Bielawskiego, reportera i tłumacza – ocenia także pracę tłumaczy, od piątej edycji może nagrodzić i autora najlepszego przekładu roku.

 

Dotychczasowymi laureatami zostali: Jean Hatzfeld za Strategię antylop i tłumacz Jacek Giszczak; Swietłana Aleksijewicz za książkę Wojna nie ma w sobie nic z kobiety i tłumacz Jerzy Czech; Liao Yiwu za Prowadzącego umarłych oraz tłumacze Agnieszka Pokojska i Wen Huang; Ed Vulliamy za „Ameksykę…” i Janusz Ochab; Elisabeth Åsbrink za książkę W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa i tłumaczka Irena Kowadło-Przedmojska, a także Swietłana Aleksijewicz za książkę Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka, którą z rosyjskiego przełożył Jerzy Czech; Michał Olszewski za Najlepsze buty na świecie oraz tłumacz Mariusz Kalinowski za przekład Krótkiego przystanku w drodze z Auschwitz Görana Rosenberga.

Opinia
Treści
emilly26 Linia koment Moje gratulacje dla nominowanych do nagrody.
2016-04-08 00:32:31
martucha180 Linia koment To teraz czekamy na laureatów :)
2016-04-07 11:42:34
azetka79 Linia koment ciesze się, że w gronie finalistów znalazła się Droga 816
2016-04-07 11:00:38
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów