Cornelia Funke zostanie self-publisherką

«poprzedni     następny»
2015-09-25 12:30:06
news - Cornelia Funke zostanie self-publisherką

Niemiecka autorka, Cornelia Funke, planuje sama wydać angielską wersję swojej najnowszej powieści, The Golden Yarn (Złota przędza), amerykański wydawca zażądał bowiem od niej wprowadzenia zmian w książce już po tym, jak została ona wydana w Niemczech.  

 

Długo oczekiwaną trzecią część cyklu Mirrorworld, Złotą przędzę, otwiera scena, w której Mroczna Wróżka obserwuje scenę narodzin. Rzecz w tym, że amerykański wydawca zapragnął, by autorka zmieniła pierwszy rozdział i zakończenie powieści przekształciła w epilog. 

 

 

 

- O czym wy mówicie, przecież to wydana książka, nie może być w ten sposób zmieniana - miała powiedzieć Funke swojemu wydawcy. - Robiliśmy gruntowną redakcję z niemieckimi wydawcami, sama poprawiam swoje książki nawet sześć-siedem razy, są one doskonale dopracowane. Mogę wprowadzić poprawki w tłumaczeniu, ale nie mogę zmieniać fabuły. Byłam zszokowana i ostatecznie stwierdziłam: "Bardzo mi przykro, moi czytelnicy w Stanach Zjednoczonych i Anglii dostaną tę samą książkę, co czytelnicy niemieccy" - relacjonuje pisarka w rozmowie z "Guardianem".

 

Funke twierdzi, że nigdy amerykański wydawca nie wyjaśnił, dlaczego zażądał takiej zmiany. - Być może obawiali się, że będziemy mieli problemy z bibliotekarzami czy księgarzami. Ale nie rozumiem, dlaczego żądają wycięcia sceny narodzin, a nie na przykład seksu. 

 

 

Po tym, jak Funke odmówiła wprowadzenia zmian, odzyskała prawa do wydania całej serii w języku angielskim. - Wygląda na to, że będę musiała to zrobić sama, ponieważ moi czytelnicy czekają na kolejne książki. 

 

 

A czytelników ma wielu - według pisma "Publisher's Weekly" seria "Mirrorworld" sprzedała się dotąd w ponad 150 tysiącach egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych. Funke stworzyła własną firmę wydawniczą, Breathing Books. Elektroniczna wersja Złotej przędzy ukaże się 17 listopada 2015. Książka w druku ukaże się nieco później w bardzo ograniczonym nakładzie 5000 egzemplarzy, ale jeśli będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem, dodruk oczywiście nastąpi.   

 

Funke planuje również wydać całą serię Mirrorworld w nowej szacie graficznej z własnymi ilustracjami, które po raz pierwszy pojawią się w wydaniu anglojęzycznym. Autorka zastanawia się też nad tym, czy nie wydawać w Stanach samodzielnie również kolejnych swoich książek.  

 

W Polsce Cornelia Funke znana jest głównie ze swoich cykli - Łowców duchów, Dzikich kur Atramentowej trylogii.

 

Opinia
Treści
azetka79 Linia koment życzę z całego serducha, powodzenia:)
2015-09-25 12:34:49
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów