Oto najwyżej ocenione przez Was książki 2016!

«poprzedni     następny»
2016-12-30 09:56:19

Ostatnie dni grudnia to świetny czas na podsumowanie wrażeń płynących z lektury tych książek, które w 2016 roku zagościły na naszych stolikach, biurkach i w torebkach. Które tytuły wydane w 2016 roku ocenili najwyżej użytkownicy serwisu Granice.pl? Przekonajmy się! klasniecie12. Klaśnięcie jednej dłoniRichard Flanagan, Wydawnictwo Literackie, średnia ocena: 5,33/6

 

Flanagan znów analizuje wpływ wojny na życie w pokojowym świecie, tę pozorną wolność, którą człowiek otrzymuje, choć wcześniej wyobrażał ją sobie zupełnie inaczej. Ten ból połowicznego uczestnictwa w rzeczywistości, który topi się w złości, agresji, alkoholu lub ucieczce. Te pretensje do świata, do siebie, do niewykorzystanych szans i bliskich, których zabrakło. Wreszcie - ta przewrotność losu, który w ostatniej (albo przedostatniej) chwili może się o człowieka upomnieć lub zostawić go w spokoju. Ale tego nigdy nie wiadomo. Nie ma przepisu na poskładanie życia rozbitego jak stary imbryk na herbatę, który roztrzaskał się na tysiące mikroskopijnych kawałków (Natalia Szumska). 

 

chce

 

11. Chcę Cię usłyszećDiane Chamberlain, Prószyński i S-ka, średnia ocena: 5,35/6"Chcę Cię usłyszeć" to już kolejne moje spotkanie z Diane Chamberlain - i nie zawiodłam się, oczekując ciekawego obrazu ludzkiej walki ze złym losem, niesprawiedliwością i emocjami. Trudno mi określić, czy bardziej wzruszył mnie los Laury, czy może starszej pani, Sarah, która swojemu nowemu gościowi opowiada historię swojego życia. Z pewnością jednak jest to książka, która wyzwala wiele refleksji i wątpliwości co do tego, w jaki sposób zaskoczy nas życie i kiedy odkryjemy jego największe tajemnice. Dodatkowy wątek walki matki o wyjście z traumy córki, która widziała śmierć swojego ojczyma przysparza o jeszcze więcej łez. (SteveS)

 

slady10. ŚladyJakub Małecki, Sine Qua Non, średnia ocena: 5,36/6

Bazując na słowach ostatnia była śmierć, Jakub Małecki zarysowuje postacie, które bogate życie przeżywają w mgnieniu oka. Krótka forma opowiadań ma za zadanie podkreślić ulotność naszego istnienia. To, co dla nich było okresem pełnym przeszkód, miłości i strachu, dla czytelnika staje się urywkiem książki. Kilkoma stronami, które niosą nieprawdopodobną moc emocji. 

 

Autor nie tylko sprawia, że stajemy się nierozłączną częścią książki. Jakub Małecki czyni nas podatnymi na najbardziej podstawowe z prawd. W najbardziej skondensowanej formie oddaje to, czego często nie są w stanie przekazać wielotomowe powieści. Ulotność życia, siłę śmierci, nienaruszalny cykl świata, różnorodność chwil oraz równość wobec końca. (WybebeszamyBooks)

 

stinger

 

9. Stinger. Żądło namiętnościMia Sheridan, Septem, średnia ocena: 5,4/6

Powieść zaskakuje swą świeżością i odejściem od sprawdzonego przecież schematu powieści erotycznej. Znajdziemy tu wciągającą akcję, bohaterów, których życie wewnętrzne interesuje autorkę w takim samym stopniu, jak cielesność, mamy elementy szkolenia SEAL i dramat rozgrywający się w Kabulu. To wszystko składa się na porywającą książkę, która – mimo lekkiej formy – zmusza do zastanowienia się nad swoimi życiowymi wyborami. (Justyna Gul)

 

 

pani

 

8. Pani Noc, Cassandra Clare, Mag, średnia ocena: 5,5/6

Oceniając książkę jako samodzielną publikację muszę przyznać, że jest ona fascynująca, zaskakująca i narażająca na różnorodne oraz skrajne emocje. Prawie siedemset stron przyjemności okraszonej magią, intrygami, sekretami i ciekawymi bohaterami, którzy prócz bagażu doświadczeń dźwigają władne historie wyznaczające azymut ich egzystencji. Momentami monotonna, ale przecież na ta obszernej ilości kartek trudno przez cały czas utrzymać napięcie i wysokie tempo akcji. Patrząc jednak przez pryzmat świata Nocnych Łowców muszę przyznać, że mimo interesującego pomysłu i dobrej realizacji historia wypada sztampowo i stereotypowo. (agatrzes)

 

bezslow7. Bez słów, Mia Sheridan, Otwarte, średnia ocena: 5,5/6

 

Główna oś fabularna tej powieści to przede wszystkim romans. Słodki, typowy i bardzo emocjonalny. Budzi u czytelnika wiele emocji, ale też nasuwa mnóstwo skojarzeń. Z jednej strony odwołuje się do silnych uczuć oraz bolesnych doświadczeń, a z drugiej skłania do myślenia. Wszystko to jednak nasuwa na myśl inne tego typu tytuły. Zresztą motyw odludka i milczącego mężczyzny zdaje się pociągać kobiety od zarania dziejów. Dlatego pomimo wielu podobieństw, książkę czyta się z dużą przyjemnością. Mam wrażenie, że autorka tym razem nie siliła się na oryginalność i zaskakujące zwroty akcji, ale w ciekawy sposób skorzystała z utartych szlaków. (NaWidelcu)

 

pasazer

6. Pasażer 23Sebastian Fitzek, Amber, średnia ocena: 5,5/6

 

 

Książka od początku trzyma w napięciu, a wpływ na to ma literacka narracja, dojrzałość i obrazowość języka. Już prolog jest przerażający, a dalej... adrenalina cały czas buzuje we krwi. Akcja toczy się szybko, rozgrywa w różnych miejscach, na kilku pokładach liniowca. Pasażer 23 to doskonały thriller psychologiczny, który zabierze czytelnika w rejs dalekomorski statkiem wycieczkowym na morza i oceany, a przy okazji pozwoli żeglować po meandrach ludzkiej psychiki i rozwiązywać zagadki z dreszczami przemykającymi po plecach. (martucha180)

 

jedwabna

 

5. Jedwabna opowieść, Kelli Estes, Kobiece, średnia ocena: 5,5/6

Autorka nie tylko wciąga czytelników w swoją opowieść, ale zmusza do refleksji, do zmagania się z moralnymi dylematami, do przeżywania każdej ze stworzonych przez siebie scen. Maluje swoją historię piórem - tak jak przed laty robiła to za pomocą igły i nici jej bohaterka, Mei Lien. Lektura powieści Kelli Estes staje się niezapomnianym przeżyciem. To jedna z tych książek, jakie rzadko pojawiają się na rynku wydawniczym. To powieść subtelna i mocna zarazem, wielowymiarowa, zapadająca głęboko w serce i duszę. (Justyna Gul)

 

polska

 

 

4. Polska odwraca oczy, Justyna Kopińska, Świat Książki, średnia ocena: 5,54/6

Reportaże Justyny Kopińskiej na podstawie historii jednostek odmalowują szary obraz kraju ogarniętego plagą kumoterstwa, korupcji oraz niezrozumienia; kraju, w którym wartością wyższą niż sprawiedliwość są pieniądze. I, pomimo wcześniejszej świadomości, że w państwie nie jest różowo, po lekturze ogarniają najczarniejsze myśli i poczucie bezsilności. Na końcu nie pozostaje nic oprócz nadziei, że Polska w końcu zamiast odwrócić oczy - otworzy je. (anaemia)

 

 

spotlight3. Spotlight. Zdradapraca zbiorowa, Harper Collins, średnia ocena: 5,55/6

 

Zarówno tematyka, jak i świadomość, że wszystkie opisane historie miały miejsce, czynią tę książkę publikacją szokującą, ale konieczną. Fakt, że przez całe lata księżom udawało się (i zapewne dalej się udaje) unikać odpowiedzialności za popełnione czyny, jest niewiarygodny i bulwersujący, dlatego też tak istotne jest, by głośno mówić o popełnionych przez przedstawicieli Kościoła przestępstwach, by uświadomić ofiarom, że nie są winne tego, co je spotkało, że na potępienie zasługują nie oni, ale ich oprawcy. Mam nadzieję, że zarówno książka, jaki nakręcony na jej podstawie głośny film staną się początkiem końca takich praktyk w Kościele katolickim, a ewentualne ich przejawy będą surowo karane. I choć lektura zebranego materiału nie jest łatwa z uwagi na emocjonalny stosunek do sprawy, to jednak warto wiedzieć, co dzieje się w zaciszu parafii, co skrywają skromne sutanny. (Justyna Gul)

 

nadzieje2. Nadzieje i marzenia, Magdalena Kordel, Znak, średnia ocena: 5,55/6

 

I znowu Magdalena Kordel prowadzi czytelników zawiłymi ścieżkami koligacji rodzinnych, wydarzeń z przeszłości, które mają wpływ na teraźniejszość i uczuć, bez których cała reszta nie ma najmniejszego sensu. A przy tym jej świat jest przepełniony dobrymi intencjami, zupełnie jak w książkach Małgorzaty Musierowicz, do których tak bardzo tęskni bohaterka. Przy książkach Magdaleny Kordel można czuć się bezpiecznie. Otaczają nas dobrzy, przyjaźnie nastawieni ludzie, którzy - choć czasem popełniają błędy - to zawsze umieją wyciągnąć właściwe wnioski i wszystko naprawić. Gdyby tak prosty był świat, w którym żyjemy! (Katarzyna Krzan)

 

wiuedzma

 

1. Zawód: wiedźma, Olga Gromyko, Papierowy Księżyc, średnia ocena: 5,56/6

Wartka akcja, mocna bohaterka z ciętym językiem i zagadka do wyjaśnienia. Po prostu ideał! Jedna z moich ulubionych serii o magii i wampirach. Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Powieść jest przezabawna. Choć książek o wiedźmach, wampirach, czy innych istotach nadnaturalnych jest dużo, to mimo wszytko Wolha bardzo się wyróżnia na tle ich bohaterek. A W. Redna dopiero się rozkręca! Już czekam na kontynuację! (dominika_pyza)

 

 

-> Pełny ranking najwyżej ocenionych przez użytkowników serwisu Granice.pl książek wydanych w 2016 roku znajdziecie tutaj!

Opinia
Treści
emilly26 Linia koment Stena koniecznie je nadrób. Rok 2017 też zapowiada się dobrze. Lubię wracać do książek w latach wcześniejszych.
2017-01-22 00:54:55
slena1098 Linia koment Zdecydowanie muszę nadrobić zaległości...
2017-01-05 09:13:20
cichebabum Linia koment "Spotlight"- bomba! Ważna, potrzebna i mogę nawet stwierdzić obowiązkowa pozycja do przeczytania. To mój numer 1 z tej listy, a potem mistrzostwo w literaturze kobiecej- "Nadzieje i marzenia". Wyjątkowa książka i warto zapoznać się też z innymi autorki. Więcej z nich nie czytałam, ale "Klaśnięcie jednej dłoni" mam w najbliższych planach.
2017-01-05 06:26:01
emilly26 Linia koment Cieszę się,że Grochola została wyróżniona. Miło jest kiedy się widzi,że jedna z recenzowanych książek jest na liście. ;) Wyrażona opinia, ale zawsze to coś.
2017-01-02 15:39:07
NaWidelcu Linia koment Czuję się wyróżniona!
2017-01-01 19:51:37
emilly26 Linia koment Znam je ze słyszenia pozycje książkowe. Grocholę czytałam i pisałam z niej recenzję. Bardzo dobra książka.
2016-12-31 22:53:50
dayna15 Linia koment "Chcę Cię usłyszeć" świetna, jak większość książek Diane Chamberlain :) "Pasażer 23" i "Klaśnięcie jednej dłoni" grzecznie czekają na półce na przeczytanie, ale te wysokie noty zachęcają do szybszego sięgnięcia po nie :)
2016-12-30 13:04:33
martucha180 Linia koment Niektóre znam!
2016-12-30 10:31:18
violabu Linia koment Muszę sięgnąć po nie!
2016-12-30 10:19:28
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów