Politycy, do książek!

«poprzedni     następny»
2016-02-16 09:56:09
news - Politycy, do książek!

Wiele złego dzieje się w naszym kraju z powodu lekceważenia czytelnictwa przez władze. Społeczeństwo nieczytające daje się łatwiej manipulować, więc mamy już chyba odpowiedź, dlaczego politycy tak rzadko chwalą się przeczytanymi przez siebie książkami, dlaczego raczej sfotografują się na tle nowo otwartego basenu, nową bibliotekę oddając z mniejszą pompą - pisze Małgorzata Gutowska-Adamczyk, inaugurując akcję "Wójt przyjacielem biblioteki". Przeczytajcie apel autorki i weźcie udział w akcji!

 

Mówią już głośno ekonomiści, że nie pokonamy pułapki średniego rozwoju, jeśli nie wykształcimy społeczeństwa. I nie tyle chodzi tu o dyplomy ukończenia byle jakich uczelni, co o autentyczną ciekawość dla słowa pisanego i umiejętność krytycznej oceny tego, co się czyta. 

 

Dlatego potrzebujemy mądrych polityków. Mądry polityk to niemal oksymoron, ale szukajmy takich, których da się przekonać do idei czytelnictwa, jako naczelnej idei przyszłego rozwoju.

 

Poszukuję zatem mądrych wójtów, takich którzy czytają i wspierają swoje biblioteki, którzy pojawiają się na spotkaniach autorskich i zawsze mają pieniądze na remonty bibliotek, by te jak najlepiej służyły lokalnym społecznościom, wspierając ich rozwój i budując więzi. 

 

Czekam na zgłoszenia wójtów, na których biblioteki mogą liczyć! 

 

Ponieważ jednak są w Polsce biblioteki gminne, dla których władzą nadrzędną jest burmistrz i odpowiadając na skierowane od takich bibliotek pytania, wyrażam oczywiście zgodę na zgłaszanie kandydatur opiekujących się bibliotekami gminnymi burmistrzów.

 

Wraz z zaprzyjaźnionymi wydawcami: Naszą Księgarnią, Światem Książki, Znakiem, Belloną, Wydawnictwem Literackim, Zysk i S-ka, Wielką Literą, Zwierciadłem, Prószyńskim, Filią, Agorą, Czarną Owcą, Bukowym Lasem, Rebisem, Wydawnictwem Otwartym, Literaturą, Marginesami, Edipresse oraz innymi, którzy być może jeszcze dołączą, zasilimy wybraną bibliotekę nowościami, które sama do niej zawiozę wraz z moimi książkami.

 

Na zgłoszenia czekam do 31 marca 2016. Wynik podam podczas Warszawskich Targów Książki w połowie maja. Spotkanie odbędziemy w dogodnym dla obu stron terminie.

 

Zgłaszać swoich wójtów mogą biblioteki oraz osoby prywatne.  Proszę o krótkie uzasadnienie (do 500 słów), może być opatrzone dodatkowo zdjęciami wójta podczas wizyt w bibliotece oraz informacją o ilości wypożyczonych przez niego książek.

 

A zwycięzca będzie musiał przygotować nowy regał...

 

Czekam na Wasze maile:

wojtprzyjacielembiblioteki@gmail.com

Opinia
Treści
emilly26 Linia koment Pomysł mi się podoba, gdyż ostatnio poziom czytelnictwa wzrósł. Książki są dobre i właściwy dobór w bibliotekach gminnych, ale zbyt małe finanse przeznaczane są na czytelnictwo.
2016-02-20 12:58:47
martucha180 Linia koment Czytałam o tej akcji na czyimś blogu. Świetna inicjatywa.
2016-02-16 17:20:50
ksiazkomania Linia koment Tylko biblioteki gminne? Czy szkolne również mogą być? :)
2016-02-16 10:11:16
dayna15 Linia koment ha :D
2016-02-16 10:00:37
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów