Polska w czołówce światowego rankingu bibliotek

«poprzedni     następny»
2016-03-11 19:11:53
news - Polska w czołówce światowego rankingu bibliotek

Zgodnie z najnowszymi badaniami, najbardziej "oczytanym" narodem świata są Finowie. W badaniu Polska znalazła się w czołówce jako piąty kraj z największą liczbą bibliotek na świecie. To cieszy - szczególnie w kontekście fatalnych wyników badań czytelnictwa w Polsce w 2015 roku, przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową. Pytanie, czy nie jest tak, że mamy sporo dobrze wyposażonych bibliotek, tylko po prostu Polacy nie chcą z nich korzystać? 

 

Znakomity wynik Finlandii nie może dziwić. Mogący poszczycić się znakomitym systemem szkolnictwa kraj wypadł znakomicie w badaniu przeprowadzonym przez Johna Millera z Uniwersytetu Stanowego Central Connecticut w New Britain. W badaniu wzięto pod uwagę wyniki osiągane w specjalnych testach umiejętności związanych z literaturą, a także "współczynniki zachowań literackich", które obejmowały takie aspekty, jak liczbę bibliotek i gazet, długość okresu szkolnego czy dostępność komputerów w poszczególnych krajach. 

 

Ranking "najbardziej oczytanych krajów świata" ma odzwierciedlać występujące w danym kraju "zachowania związane z literaturą" i wspierające je zasoby. Uwzględnia on dane z 200 krajów. Kraje skandynawskie zajmują czołowe pozycje w rankingu.

 

Czołowa piątka najbardziej oczytanych krajów świata przedstawia się następująco: 

1. Finlandia

2. Norwegia

3. Islandia

4. Dania

5. Szwecja 

 

Stany Zjednoczone zajmują w rankingu wysoką, siódmą pozycję, Kanada jest jedenasta, Francja - dwunasta, Wielka Brytania - dopiero 17. Polska zajmuje dwudzieste miejsce, zaś ranking zamykają Tajlandia, Indonezja i Botswana, która zajmuje 61 miejsce. 

 

- Zachowania związane z literaturą należy kształtować, są one bowiem kluczowe dla narodów i jednostek, pragnących odnieść sukces w przyszłości - w świecie ekonomii opartej na wiedzy - powiedział koordynujący prace badaczy John Miller. 

 

Co ciekawe, badanie wskazuje, że nie ma wyraźnej relacji między liczbą lat, w których dzieci objęte są obowiązkiem szkolnym czy nakładów na edukację a wynikami wszelkiego rodzaju testów edukacyjnych. Kraje z czołowej piątki rankingu swą dobrą pozycję zawdzięczać mają temu, że w kulturze skandynawskiej czytanie po prostu się ceni. Kluczowe jest także wpajanie najmłodszym, że czytanie jest nie tylko zajęciem rozwijającym, ale - może przede wszystkim - stanowi świetną rozrywkę. 

 

Nas cieszyć mogą wyniki rankingu dotyczącego bibliotek. Tu wzięto pod uwagę zarówno liczbę bibliotek w danym kraju, jak i liczbę książek w nich dostępnych, a Polska znalazła się na wysokiej, piątej pozycji. W specjalnym raporcie badacze wskazali również na zmieniającą się rolę bibliotek we współczesnym świecie oraz ich znaczenie w krzewieniu czytelnictwa. 

 

Ranking dotyczący bibliotek:

1 Estonia

2 Łotwa

3 Norwegia

4 Islandia

5 Polska

 

źródło: http://www.ccsu.edu/wmln/rank.html

Opinia
Treści
emilly26 Linia koment Przynajmniej tutaj możemy być zadowoleni nawet z 5 miejsca. Moja biblioteka jest również dobrze wyposażona.
2016-03-15 00:10:35
nureczka Linia koment W końcu jakaś pozytywna wiadomość!
2016-03-12 08:38:44
Luxfan Linia koment Chyba się niedługo przejdę, by przejrzeć zbiory w swojej bibliotece. :)
2016-03-11 22:00:59
martucha180 Linia koment Moja biblioteka na wsi dobrze zaopatrzona.
2016-03-11 21:56:27
dayna15 Linia koment biblioteka w mojej miejscowości wymiata :D
2016-03-11 19:14:10
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
KANAŁ RSS | REGULAMIN |REDAKCJA/KONTAKT |WSPÓŁPRACUJEMY | WWW.GRANICE.PL 1999-2015 WŁAŚCICIEL: W&W