Prywatne dzienniki królowej dostępne online!

«poprzedni     następny»
2012-05-28 16:53:51
news - Prywatne dzienniki królowej dostępne online!

Królowa Elżbieta II z okazji swego diamentowego jubileuszu - 60 lat zasiadania na tronie brytyjskim - zdecydowała się upublicznić online prywatne dzienniki swojej wielkiej praprababki, królowej Wiktorii. Dokument, liczący ponad 43 000 stron, opisujący życie monarchini, dworskie plotki, żale i marzenia królowej, jej pasje wątpliwości, polityczne osądy i anegdoty, został udostępniony na stronie internetowej http://www.queenvictoriasjournals.org/

Przygotowanie cyfrowego archiwum wspomnień królowej zajęło ponad 8 miesięcy. Dzienniki obejmują okres od dzieciństwa królowej Wiktorii, poprzez jej wstąpienie na tron, małżeństwo z księciem Albertem, aż po złoty i diamentowy jubileusz, który królowa obchodziła jako pierwsza brytyjska monarchini. Trzynaście tomów wspomnień przetrwało panowanie Wiktorii, a po jej śmierci zostało przepisanych przez jej najmłodszą córkę, księżniczkę Beatrice, na wyraźne życzenie królowej. 

- Mam nadzieję, że ten historyczny zbiór wspomnień będzie cennym dodatkiem do unikalnego materiału, zgromadzonego w Bibliotece Bodleain na Uniwersytecie w Oxfodzie i zostanie wykorzystany by wzbogacić naszą wiedzę i zrozumienie przeszłości - napisała królowa Elżbieta II w komentarzu, opublikowanym na http://www.queenvictoriasjournals.org/

A materiał to rzeczywiście cenny i miejscami nieco pikantny. - To było takie emocjonujące, gdy pierwszy raz ujrzałam Alberta - który jest piękny! Napisała Wiktoria w październiku 1839 roku. Z kolei chwile po ich ślubie królowa wspomina tak: Zamknął mnie w swych ramionach i całowaliśmy sie raz po raz! W kontekście gorącej miłości, nieczęstej przecież wśród koronowanych głów, tym bardziej dramatyczne wydaje się opisywany przez królową żal po śmierci męża. W 1861 Wiktoria przez dłuższy czas nie była w stanie prowadzić dziennika, zaznaczając później jedynie, że ta śmierć złamała jej serce. 


Ale w świetle swych dzienników Wiktoria daje się poznać również jako osoba otwarta na nowe technologie, miłośniczka fotografii, filmu czy nagrań dźwiękowych. Wspomina swoje sześćdziesięciolecie panowania, ale opisuje również korzystanie z telegrafu: Dotknęłam elektrycznego przycisku, za pomocą którego rozpoczęłam wiadomość, która pomknęła za pośrednictwem telegrafu przez całe Imperium. Wygląda więc na to, że gdyby Wiktoria żyła współcześnie, zapewne osobiście prowadziłaby swoje profile w serwisach społecznościowych, być może również publikując zdjęcia na Facebooku. 


Opinia
Treści
takahe Linia koment dziękuje za informacje
2014-02-05 21:37:35
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów