Rok 2008 rokiem Zbigniewa Herberta

«poprzedni     następny»
2007-07-12 00:26:42

 Sejm ustanowił rok 2008 rokiem Zbigniewa Herberta. Specjalną uchwałę w tej sprawie posłowie przyjęli 10 lipca przez aklamację. W przyszłym roku mija 10. rocznica śmierci poety.

W uchwale Sejm postanowił oddać hołd "artyście, który twórczo nawiązując do wielkiej tradycji europejskiej kultury, wzbogacił ją i wzmocnił".

"W dobie kryzysu wartości i bolesnego zwątpienia stał twardo po stronie zasad: w sztuce - kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu - kodeksów etycznych, jasno odróżniających pojęcia dobra i zła. Dla wielu był pisarzem tragicznym i niezłomnym, uosobieniem wierności - samemu sobie i słowu" - napisano w uchwale.

Jak podkreślono, "odważny i niezależny, wyrażał w swej poezji umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę". - Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, nie idealizującą, wymagającą od tych, którzy ją deklarują, nie tylko poświęcenia, ale i światłej krytyki, nie tylko wzniosłych gestów, lecz przede wszystkim pracy i odpowiedzialności - czytamy w uchwale.

Jak zaznaczono, Herbert "wprowadził do polszczyzny formułę-przykazanie - słowa »Bądź wierny Idź«".

Podczas wtorkowego posiedzenia minister kultury Kazimierz Ujazdowski ogłosił otwarcie programu operacyjnego Herbert, w ramach którego wspierane będą wszelkie inicjatywy mające na celu upowszechnianie poezji Zbigniewa Herberta. Instytucja patronującą temu programowi ma być Biblioteka Narodowa, gdzie przechowywane jest herbertowskie archiwum.

Urodzony w 1924 roku Herbert był poetą, eseistą, pisarzem i dramaturgiem. Był żołnierzem Armii Krajowej i kawalerem Orderu Orła Białego. Został uhonorowany licznymi krajowymi i międzynarodowymi nagrodami. Jego najbardziej znane tomiki poezji to: "Struna światła", "Pan Cogito". Zmarł 28 lipca 1998 roku w Warszawie.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów