Wiemy, kto otrzymał tegoroczną Nagrodę Nike!

Data: 2018-10-07 10:34:15 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet
News - Wiemy, kto otrzymał tegoroczną Nagrodę Nike!

Dziś od godziny 20:00 odbywała się uroczysta gala rozdania nagrody Nike – jednej z najbardziej prestiżowych polskich nagród dla twórców literacki. Nagroda sięga swoim korzeniami roku 1997. W tym roku nagrodę wręczono po raz dwudziesty pierwszy.

Nagroda Nike została zainicjowana w 1997 roku przez Gazetę Wyborczą i Fundację Agory. Od tego czasu decyzją jury przyznano już 21 statuetek dla laureatów Literackiej Nagrody Nike, a także kolejne tyle, które autorzy otrzymali wyborem czytelników.

Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Wiesław Myśliwski za Widnokrąg (w 1997 r.), Czesław Miłosz za zbiór Piesek przydrożny (1998 r.) i Stanisław Barańczak za tom poetycki Chirugiczna precyzja (1999 r.). W ostatnich latach Literacką Nagrodę Nike otrzymali Cezary Łazarewicz za reportaż historyczny Żeby nie było śladów (2017 r.), Bronka Nowicka za tom Nakarmić kamień (2016 r.) i Olga Tokarczuk za powieść Księgi Jakubowe (2015 r.). Jedną z najważniejszych zasad konkursu jest fakt, że nagradza się tylko za dzieła napisane samodzielnie i jedynie autorów wciąż żyjących.

W tegorocznej finałowej siódemce nominowanej przez Jury nagrody, znaleźli się:

Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike został Marcin Wicha za książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Wczoraj, 6 października, poznaliśmy zwycięzcę Nagrody Literackiej Nike wybranego przez czytelników. Statuetkę także otrzymał Marcin Wicha.  Na pytanie Gazety Wyborczej, czy spodziewał się takiego sukcesu swojej książki, odpowiedział:

Zupełnie się nie spodziewałem. Ale ta książka jest dla mnie zaskoczeniem także pod innymi względami. […] Tak chyba w ogóle jest z pracą nad książką, że efekt nas samych zaskakuje. A reakcja na to, co powstaje, zaskakuje podwójnie.

Jak przyznaje autor, jest to dość osobista książka. Opowiada o sytuacji człowieka, który staje w obliczu śmierci ukochanej osoby. Po bliskim pozostają zaś jedynie wspomnienia, przedmioty. Narrator musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w którym nie ma już jego matki. Tym samym rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która, zarówno w peerelowskiej, jak i kapitalistycznej rzeczywistości, potrafiła żyć wedle własnych zasad. Nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.

Kończać swoje przemówienie i odbierając Nagrodę Literacką, Wicha dodał: Bardzo się cieszę, że tej statuetki nie zrobił Banksy.

Zwycięzca Nagrody Literackiej Nike - Marcin Wicha - otrzymał dziś statuetkę NIKE dłuta Gustawa Zemły, a także czek pieniężny w wysokości 100 tysięcy złotych. Kolejna edycja Nagrody Nike odbędzie się w przyszłym roku w październiku.

Fot.  Archiwum Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Ta fotografia, zgodnie z notą o prawach autorskich, która do sierpnia 2011 roku była zamieszczona w oficjalnym serwisie internetowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jest udostępniona na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2. / Wikimedia Commons

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Rzeczy, których nie wyrzuciłem
Marcin Wicha2
Okładka książki - Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań?  Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje