Spotkania w Kanie i kurs pisarstwa

Data: 2008-09-23 23:19:31 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Spotkania w Kanie i kurs pisarstwa KANAPA LITERACKA W KANIE

Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA w Sosnowcu zaprasza na KANApę literacką oraz KURS PISARSTWA

8 października o godz. 18 odbędzie się w Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA w Sosnowcu inauguracyjne spotkanie KANApy literackiej. Będzie to wyjątkowe miejsce, w którym miłośnicy książek będą mogli przy kawie dyskutować o swoich ulubionych lekturach, czytać nowości wydawnicze, a także wymieniać się przeczytanymi książkami.

W Restauracji AfreeKANA będzie można za darmo wymienić swoją książkę na którąś z dostępnych tam  nowości wydawniczych. Dzięki temu, każdy czytelnik będzie mógł być stale na bieżąco z najnowszymi publikacjami bez wydawania dodatkowych pieniędzy. Książki będą stale gotowe do czytania przy kawie lub do wypożyczenia do domu.  

Raz na dwa tygodnie w AfreeKANIE będą odbywały się spotkania na KANApie literackiej, podczas których będzie można dyskutować o książkach najnowszych, o tych, które kochamy i tych, które zmieniły nasze życie. Będziemy też krytykować te, po które nawet nie warto sięgać.

Raz w miesiącu będzie można także spotkać się z literatami, krytykami, uczestnikami życia literackiego, by móc zadawać im trudne pytania i wysłuchiwać błyskotliwych odpowiedzi.

Każdy nasz czytelnik, wymieniający książki, będzie mógł pisać ich recenzje. Uruchomiona zostanie specjalna skrzynka, do której można wysyłać opinie i komentarze. Recenzje będą ukazywały się na stronie internetowej KANY („Przeczytane na KANApie” www.kana.sosnowiec.pl), a te najciekawsze – na łamach lokalnej prasy kulturalnej.

Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA. Sosnowiec, ul. Legionów 10.


KURS PISARSTWA

Pragnąc podnieść poziom polskiej literatury fabularnej i uczynić z zagłębiowskich pisarzy-amatorów prawdziwych zawodowców, Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA w Sosnowcu zaprasza wszystkich, którzy chcą poznać warsztat pisarza, opanować techniki pisarskie i sięgnąć w przyszłości po literackie narody na KURS PISARSTWA

Pierwsze spotkanie odbędzie się 16 października o godz. 16.30

Marzysz, by zostać pisarzem, a nie wiesz, jak się do tego zabrać? Pisarstwo jest rzemiosłem, którego można się nauczyć. Każdemu pisarzowi niezbędny jest warsztat, gdyż art to także techne. A odpowiednio opanowana technika z niejednego artysty uczyniła mistrza. W krajach zachodnich tego typu kursy są niezwykle popularne, co wyjaśnia ilość bestsellerów powieściowych na tamtejszych rynkach i ich brak u nas…
Z kursu dowiesz się, jak napisać fascynującą powieść, jakich użyć chwytów i technik, by Twoja opowieść przykuła uwagę czytelnika.

Kurs składa się z zajęć podzielonych na dwie części: teoretyczną – krótki wykład na temat narzędzi i technik pisarskich oraz praktyczną, podczas której uczestnicy kursu muszą zmierzyć się z powierzonym zadaniem  – wykonać ćwiczenie, napisać krótki tekst, a następnie zaprezentować go publicznie, by w ten sposób pokonać barierę strachu przed wystąpieniami.
Celem kursu jest nie tylko nauka pisania, ale także przygotowanie do uczestnictwa w życiu literackim.

Najciekawsze teksty mogą zostać opublikowane na stronie internetowej KANY oraz w formie e-booka w zaprzyjaźnionym wydawnictwie e-bookowo.pl


Kurs pisarstwa prowadzi Katarzyna Krzan, doktor nauk humanistycznych (specjalność: literaturoznawstwo), absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, właścicielka wydawnictwa internetowego e-bookowo.pl, recenzentka.
Autorka książki Ekstaza w wersji pop. Poszukiwania mistyczne w kulturze popularnej, poradnika Praktyczny Kurs Pisarstwa, wielu opowiadań i recenzji. Publikowała m.in. w Śląsku, Sosnarcie, Kurierze Literackim, a także w licznych portalach internetowych.



Plan zajęć


•    DEFINICJE PODSTAWOWE - Przebieg łańcucha fabularnego – wzorce strukturalne: drabina, labirynt, warkocz

•    NAJTRUDNIEJSZE JEST ZAWSZE PIERWSZE ZDANIE – Techniki rozpoczynania fabuły

•    TECHNIKI NARRACJI - Metody prowadzenia wartkiej narracji, typy narratora, rodzaje narracji

•    CHARAKTERYSTYKA POSTACI - Pobudzające wyobraźnię charakterystyki postaci

•    DIALOG - Prowadzenie inteligentnych, posuwających akcję do przodu dialogów

•    BUDOWA SCEN I SEKWENCJI SCENICZNYCH - Budowanie scen pełnych napięcia

•    PROBLEMY KOMPOZYCJI - Zaskakiwanie niezwykłymi zwrotami akcji
– motywy, wątki, akcja, komponowanie wątków
– rodzaje kompozycji; zamknięta, otwarta, ramowa, szkatułkowa, sternowska, pierścieniowa, transformująca

•    PRZEBIEG FABUŁY - Sposoby konstruowania emocjonującej fabuły

•    PRZESTRZEŃ FABULARNA - Konstruowanie na długo pozostającego w pamięci miejsca akcji, działanie na wszystkie zmysły czytelnika

•    ZAKOŃCZENIA FABULARNE – Climax, antyklimax, deus ex machina, epilog, zakończenia liniowe i koliste

•    GATUNKI, czyli „co i jak”:
Sensacja
Kryminał
Romans
Horror
Obyczaj
Science-fiction
Fantasy

•    OSIĄGNIĘCIA AWANGARDY – zanegowanie tradycyjnych reguł pisarskich, antypowieść, rezygnacja z bohatera, narratora, akcji

•    POWIEŚĆ POSTMODERNISTYCZNA – powrót do tradycji, wzbogacony o osiągnięcia twórców awangardowych, tendencja do mieszania gatunków, stworzenia „wielkiej powieści”

•    POWIEŚĆ POPULARNA – sukces komercyjny w literaturze

•    RYNEK WYDAWNICZY – droga autora do debiutu.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje