Tajemnica brygu Warsaw

«poprzedni     następny»
2011-02-10 11:02:54
news - Tajemnica brygu Warsaw

 

Statki tonęły i toną z różnych powodów: sztormów, niedoskonałości konstrukcji, błędu człowieka, wojen lub pirackich napadów. Na podstawie danych brytyjskiego towarzystwa ubezpieczeniowego „Lloyd” oraz innych źródeł historycznych obliczono, że w ciągu ostatnich 2000 lat tonęło przeciętnie ok. 500 statków rocznie. Na dnie mórz i oceanów spoczywa więc około miliona wraków. O jednych wiadomo prawie wszystko, gdzie, kiedy i z jakich przyczyn zatonęły. Wiele jednak przepadło bez wieści, a ich losy pozostają do dzisiaj nierozwiązaną tajemnicą. Wraz ze statkami ginęli ludzie. Pochłonięci przez morski żywioł, pozostawili swych bliskich w rozpaczy lub w złudnej nadziei, że kiedyś powrócą z dalekiej podróży. 

 


By rozwiązać zagadkę morskiej katastrofy i wyjaśnić losy zaginionej załogi, trzeba wiele pracy, cierpliwości i, co najważniejsze, odrobiny szczęścia. Należy przeszukać stoczniowe archiwa, przejrzeć portowe raporty i wykazy handlowe. Należy umieć odczytać pisane ręcznie, najczęściej w różnych językach dokumenty, porównać je z zeznaniami rozbitków i starymi mapami. Ale nie zawsze zdobyta w ten sposób wiedza wystarcza, by odróżnić fakty od legend zasłyszanych w portowych tawernach. 


Właśnie nakładem Wydawnictwa Papierowy Motyl ukazała się "Tajemnica brygu Warsaw" Piotra Nawrota W książce tej prawda historyczna czasami miesza się z legendą, bo nie wszystko udało się odtworzyć, ustalić i udowodnić ponad wszelką wątpliwość. Mimo tego jednak to nowość godna uwagi, gorąco polecamy ją czytelnikom - tym bardziej, że "Tajemnicy..." patronujemy. nawrotPiotr Nawrot urodził się i wychował w Warszawie, zawsze związany był z wodą i górami. Jako harcerz żeglował po jeziorach mazurskich, Zatoce Gdańskiej, Morzu Bałtyckim. Na pokładzie jachtów zdobywał doświadczenie i kolejne stopnie żeglarskie. W burzliwych latach osiemdziesiątych, niesiony wiatrem historii, „odpłynął” za ocean. Od dziecka, gdy po raz pierwszy zobaczył Tatry, zafascynowany jest górami. Przygodę z nimi zaczął od wycieczek z plecakiem po szlakach turystycznych, później z liną pokonywał coraz trudniejsze drogi wspinaczkowe, nie tylko w Tatrach, ale i w górach najwyższych. Nurkowania uczył się w zimnych, mrocznych wodach polskich jezior. Zdobyte wtedy doświadczenie przydaje mu się podczas nurkowania wśród wraków i koralowych raf mórz południowych. Mieszka w New Jersey, gdzie od ponad 20 lat pracuje na Uniwersytecie Rutgers w Instytucie Oceanografii (IMCS). Podróżuje po świecie z ciekawości oraz uczestnicząc w wyprawach naukowo-badawczych Często przebywa w Ameryce Środkowej i Południowej, penetrując Andy i dżunglę amazońską. Interesuje się historią i antropologią. Publikuje w prasie polskiej i angielskojęzycznej. Jest autorem ponad dwustu audycji radiowych.

 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów