Teatr Czasopism

Data: 2011-09-26 09:47:30 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Teatr Czasopism

Teatr Warszawa Śródmieście to cykl performatywnych czytań czasopism realizowanych przez warszawskich reżyserów. Nowe numery czasopism kulturalnych i publikowane w nich teksty będą punktem wyjścia nie tylko do dyskusji, ale i do artystycznych działań. Zależy nam także na tym, aby publiczność mogła i chciała wziąć udział w rozmowie prowadzonej w oparciu o wybrane teksty.



W projekcie biorą udział cztery czasopisma: „Tekstualia”, „LiteRacje”, „Przegląd Filozoficzno-Literacki” i „FA-art”. Nowe numery oddajemy w ręce reżyserów młodego pokolenia (i młodych duchem), którzy wybiorą z nich najciekawsze teksty (prozę, poezję, esej) o artystyczno-scenicznym potencjale. Reżyserzy, czyli Natalia Fijewska-Zdanowska, Joanna Grabowiecka, Reda Paweł Haddad oraz Igor Gorzkowski, zaproszą do współpracy aktorów. Podczas spotkań będą też obecni redaktorzy czasopism, którzy w krótkich komentarzach-opowieściach nakreślą kontekst prezentowanych numerów oraz utworów.



Aktorzy, reżyserzy i redaktorzy oraz publiczność – spotkają się już pod koniec września w Pracowni „Duży Pokój”, ulica Koszykowa 24/12.



PROGRAM:


„Tekstualia” – pierwsze spotkanie, 29 września 2011 r., godz. 19.00, wstęp wolny

Żaneta Nalewajk, redaktor naczelna zaproszonych do projektu „Tekstualiów”, podkreśla w internetowym wywiadzie (całość na http://teatr.czasopism.pl/):


Projekt Teatr Czasopism stwarza szansę na pokazanie tego, że utwory drukowane w czasopiśmie nie są przeznaczone jedynie do cichej lektury i że mogą wybrzmieć donośniej. (…) Energia intelektualna i twórcza zmaterializuje się teraz również w innej, teatralnej formie. Rezultaty tego przedsięwzięcia dla mnie samej będą niespodzianką. To ciekawe przeżycie, posłuchać melodii tekstów, zobaczyć utwory, nad których doborem, redakcją i kompozycją pracuje się czasem wiele miesięcy, w reżyserskiej interpretacji, a zatem przefiltrowane przez literacką i teatralną wrażliwość innego człowieka, wkładającego w przygotowanie adaptacji wiele pracy.



Natomiast Natalia Fijewska-Zdanowska, która wyreżyseruje spotkanie z „Tekstualiami”, tak opowiada o kontakcie z czasopismem:



Przekazane nam „Tekstualia” to numer wyjątkowo zaangażowany emocjonalnie. A jednocześnie wyjątkowo niemodny. Motyw przewodni – istnienie lub nieistnienie Boga we współczesnej literaturze – wzbudza wielostronne kontrowersje, choć przecież to motyw stary jak świat. Z naszej (czysto teatralnej) perspektywy nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Bóg w literaturze, tak jak w utworze scenicznym, po prostu się przydaje, może nawet jest konieczny. Potrzebujemy go do prowadzenia dyskusji, snucia opowieści. Chcemy i potrzebujemy odnosić się do niego, oskarżać go, złościć się na niego, porównywać z nim, traktować jako istniejący lub nie, ale ważny i stały punkt odniesienia. W naszym czytaniu będziemy szukać emocji autorów – na temat tych bardzo niemodnych spraw ostatecznych…


„Przegląd Filozoficzno-Literacki” – drugie spotkanie, 6 października 2011 r., godz. 19.00, wstęp wolny

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje