"Terrorysta" Updike'a w Radiowej Trójce

«poprzedni     następny»
2007-02-28 23:26:01

 Do Polski dotarł już "Terrorysta" – najnowsza powieść Johna Updike’a - rozliczenie z Ameryką po 11 września 2001 roku. Oficjalna premiera książki przewidziana jest na 10 kwietnia, ale już teraz można posłuchać jej fragmentów w gwiazdorskiej obsadzie w radiowej Trójce. Codziennie od poniedziałku do czwartku ok. godz. 14.50 emitowany będzie jeden odcinek powieści czytany przez Piotra Adamczyka i Marię Seweryn. Po raz pierwszy w paśmie dziennym Trójka prezentuje "wielką" amerykańską prozę. Będziemy mogli jej słuchać aż do maja. [END]

"Terrorysta", najnowsza powieść Updike’a, jest jego rozliczeniem z Ameryką po 11 września 2001 roku. Podejmuje w niej niezwykłą próbę wniknięcia w umysł potencjalnego terrorysty i zrozumienia jego racji i motywów. Szuka odpowiedzi na pytanie, jak to się dzieje, że młody człowiek skłonny jest oddać własne życie i pociągnąć za sobą ku śmierci setki niewinnych osób.

To pierwsza w dorobku autora książka tak bliska thrillerowi, choć znajdujemy tu charakterystyczny dla niego styl. Jak zawsze jest znakomitym obserwatorem zwykłego codziennego życia, Ameryki odmitologizowanej, misternie wplata w akcję powieści przelotne myśli, refleksje i spostrzeżenia o kondycji współczesnego człowieka.

John Updike urodził się w 1932 roku Jest eseistą, poetą i prozaikiem. Największą sławę przyniósł mu cykl powieściowy o Króliku (wydany także w Polsce) oraz powieści "Centaur", "Farma" czy "Czarownice z Eastwick", przeniesione na duży ekran przez George’a Millera w gwiazdorskiej obsadzie (Jack Nicholson, Susan Sarandon, Cher i Michelle Pfeiffer w rolach głównych). Updike jest zdobywcą wielu najważniejszych amerykańskich nagród literackich, m.in. Pulitzera, National Book Award czy American Book Award. To już 25 powieść Updike’a, autora regularnie wymienianego w gronie ścisłych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów