Urodziny noblisty Güntera Grassa

«poprzedni     następny»
2007-10-05 00:00:35

Dziś w Gdańsku rozpoczęły się trzydniowe obchody 80-tych urodziny noblisty Güntera Grassa. Pisarz wybrał to miasto, bo w nim przyszedł na świat.

Uroczystości rozpoczęły się w Dworze Artusa konferencją "Günter Grass. Literatura-Sztuka-Polityka". Wzięli w niej udział naukowcy z całej Europy. Rozmawiali o różnych aspektach aktywności Grassa.

Warto przypomnieć, że w latach 60-tych pisarz był pierwszą osobą, która mówiła o konieczności polsko-niemieckiego pojednania. Właśnie Grass - jako jeden z najbliższych przyjaciół Willego Brandta - doprowadził do pierwszych przeprosin ze strony Niemiec pod adresem Polski oraz uznania granicy na Odrze i Nysie.

Najważniejszym punktem programu pierwszego dnia była jednak debata o przyszłości polsko-niemieckiej. Wzięli w niej udział politycy z obu krajów - Lech Wałęsa, były prezydent Niemiec Richard von Weizsaecker, były szef MSZ Stefan Meller oraz Günter Grass.

Dla mieszkańców Gdańska najważniejsze będzie jednak spotkanie z Günterem Grassem, które odbędzie się ostatniego dnia obchodów. W Ratuszu zaplanowano konferencję prasową, podczas której pisarz będzie mówił o swojej kontrowersyjnej przeszłości związanej ze służbą w Waffen-SS.

Na podstawie: www.czytelnia.onet.pl

 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów