Urszula Kozioł z Silesiusem!

«poprzedni     następny»
2011-04-27 23:02:18
news - Urszula Kozioł z Silesiusem!

Poetka Urszula Kozioł została uhonorowana za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody, na której zostaną ogłoszeni również zwycięzcy w kategoriach książka roku i debiut roku, odbędzie się 7 maja 2011.

Przewodniczący jury poetyckiej nagrody Silesius prof. Jacek Łukasiewicz przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że Urszula Kozioł swój pierwszy tomik poezji wydała w 1957 r. we Wrocławiu. "Jej twórczość zwraca uwagę swoistym językiem, stylem i związkami z tradycją. Charakteryzuje się również pewnymi pytaniami natury filozoficznej: kim jestem?, czym jest świat?, oraz pytaniami o realność świata i czasu" - mówił profesor.

 

Na wtorkowej konferencji prasowej jury Silesiusa ogłosiło również nominacje do nagrody w kategoriach: książka roku i debiut roku. O miano najlepszej książki powalczą: "Polskie znaki" Wojciecha Bonowicza, "Sigmund Freud Museum" Dariusza Foksa, "Pogłos" Ewy Lipskiej, "Second life" Krzysztofa Niewrzędy, "Pół" Marcina Sendeckiego, "Koncentrat" Krzysztofa Siwczyka oraz "Nocne życie" Bohdana Zadury.

 

Do nagrody w kategorii debiut roku zostały nominowane: "Oleander" Marcina Kurka, "Język korzyści" Kira Pietreka oraz "Bardzo" Renaty Senktas.

 

W tym roku do konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zgłoszono ponad 110 tytułów. Prawo do zgłaszania tomów poezji w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, a w kategorii za całokształt - jedynie jurorzy.

 

Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest Miasto Wrocław. Nagroda jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. W tym roku zostanie wręczona po raz czwarty. Przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku oraz debiut roku. Oprócz statuetki Silesiusa, autorstwa wrocławskiego artysty Michała Staszczaka, laureat nagrody w kategorii za całokształt twórczości otrzyma 100 tys. zł, zwycięzca w kategorii książka roku - 50 tys. zł, a w kategorii debiut roku - 20 tys. zł.

 

W ubiegłym roku nagrodę za całokształt twórczości przyznano Piotrowi Sommerowi, za najlepszy tom poezji uznano "Powietrze i czerń" Piotra Matywieckiego, a w kategorii debiut roku został uhonorowany Jakobe Mansztajn za "Wiedeński high life".

 

Tegoroczni laureaci odbiorą nagrody 7 maja podczas gali we wrocławskim Teatrze Współczesnym.

 

Urszula Kozioł

ur. 1931 na wsi pod Biłgorajem, na Lubelszczyźnie, w rodzinie nauczycielskiej. Od powojnia związana z Wrocławiem, gdzie skończyła polonistykę, mieszka i pisze. Poetka, prozaiczka, felietonistka, redaktorka wrocławskiej "Odry", współpracowniczka teatru "Kalambur", uhonorowana licznymi nagrodami: im. S. Piętaka, Fundacji im. Kościelskich, miasta Wrocławia i Ministra Kultury i Sztuki. Namiętna podróżniczka, która przemierzyła Europę i Amerykę, pozostawiając w poezji ślad swoich wędrówek. Wiersze Urszuli Kozioł wyróżnia szeroki gest poetycki, potrzeba odwoływania się do całego bogactwa przyrody i ogromnych, nieraz bardzo egzotycznych zasobów kultury. Tłem dla jej krajobrazów będą zawsze ogrody Edenu lub Wersalu; tłem dla zakochanych - prowansalska liryka miłosna, opowieść o Tristanie i Izoldzie, historia Otella lub Penelopy. Zderzenie mitu i codzienności jest także zadaniem dla języka. Jak - nie tracąc z pola widzenia konkretu - skierować uwagę ku temu, co trwałe, nieskończone? Urszuli Kozioł ta sztuka się udaje. W jej wierszach jest zapach siana i smak wieczności.

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów