Virtualo o e-bookach

«poprzedni     następny»
2011-01-26 12:55:38
news - Virtualo o e-bookach

Rok 2010 był dla Virtualo zdecydowanie przełomowy. Branżą e-booków zainteresował się Empik, który zaproponował Virtualo współpracę. Od początku października Virtualo jest wyłącznym dostawcą e-contentu na Empik.com. Z Virtualo od listopada współpracują również e-księgarnie Gandalf oraz Amazonka.

 

 

Kiedy zakładaliśmy firmę w 2008 roku e-booki były na polskim rynku kompletnie nie znane, z czasem stopniowo uznanie zdobywały audiobooki. Dla e-booków przełomowy okazał się dopiero 2010 rok – mówi Robert Rybski, Prezes Virtualo.  Już w tym momencie możemy jednak przewidywać, że to właśnie 2011 rok przyniesie ogromne zmiany na polskim rynku e-booków. Do momentu wejścia do sieci dystrybucji Virtualo Empiku polski rynek e-książek był niszą. Empik sprzedaje e-booki poprzez empik.com zaledwie od 3 miesięcy, a już w tym momencie możemy powiedzieć, że w stosunku do grudnia 2009 odnotowaliśmy prawie 7-krotny wzrost obrotów.

 

Również samo oblicze firmy uległo zmianie. „Początkowo w Virtualo pracowało kilka osób, pod koniec 2010 roku prawie dwadzieścia” – zdradza Robert Rybski. W 2011 roku będziemy koncentrować się na pozyskiwaniu kolejnych Partnerów oraz powiększaniu oferty. Jednocześnie przygotowujemy rozwiązania technologiczne umożliwiające sprzedaż e-booków -  między innymi specjalną platformę dla naszych Partnerów, plugin do ekspresowej sprzedaży e-książek oraz aplikacje na urządzenia przenośne, które zostaną udostępnione w pierwszym kwartale 2011 roku.


 

Oferta czyli e-content

 

Na początku 2010 roku w ofercie znaleźć można było 1200 tytułów. Obecnie oferta wynosi ponad7 000 pozycji, w tym 3 750 tytułów w formacie ePUB na e-czytniki, ponad 2 700 w formacie PDF na komputery osobiste i laptopy oraz ponad 600 audiobooków.  Z Virtualo współpracuje już 70 polskich wydawnictw. W 2010 roku Czytelnicy mogli pierwszy raz zakupić nowości wydawnicze w formie e-booka od wydawnictw Świat Książki, W.A.B. oraz Czarna Owca.


W czerwcu 2010 Virtualo jako pierwsza firma w Polsce wprowadziła do swojej oferty e-booki w formacie ePUB na e-czytniki oraz tablety. Praca nad formatem ePUB nie jest jeszcze jednak zakończona i wkrótce Wydawcy uzyskają możliwość dowolnego kształtowania wyglądu swoich e-publikacji. Plany na rok 2011 są bardzo ambitne. W pierwszym kwartale chcemy przekroczyć liczbę10 000 e-książek. Planujemy również sfinalizowanie umów z kilkoma dużymi wydawnictwami oraz wieloma mniejszymi agencjami wydawniczymi – deklarują Robert Rybski. Pod koniec 2010 roku Virtualo uruchomiło również usługę self-publishingu, który cieszy się bardzo dużymzainteresowaniem Autorów.

 

Bestsellery 2010 sieci dystrybucji Virtualo

 

Z pewnością pozytywnym zaskoczeniem 2010 roku jest fakt, że format ePUB, mimo iż jest na rynku zaledwie od 3 miesięcy, zdobywa rosnącą popularność i stanowił już 23% sprzedanych tytułów w całym ubiegłym roku. E-booki w formacie PDF stanowiły 63% sprzedanych e-książek, wśród których dominowały publikacje specjalistyczne niedostępne jeszcze w formacie ePUB.  W 2010 roku 14%sprzedanych produktów stanowiły audiobooki w formacie mp3.

 

Prawie 30% e-booków kupowanych przez Klientów sieci dystrybucji Virtualo należy do kategorii publikacji specjalistycznych z zakresu prawa, ekonomii i gospodarki. 25% zakupionych e-booków to książki z kategorii literatura piękna, literatura faktu, powieść, opowiadanie i klasyka. 9% stanowią materiały do nauki języków obcych, 8% sprzedanych pozycji to poradniki oraz książki sensacyjne i kryminalne. 7% sprzedanych e-booków to podręczniki akademickie, lektury szkolne i pomoce naukowe, a  4%  fantastyka i fantasy. Pozostałe 17% stanowią e-booki z innych dziedzin.

 

W 2011 roku będziemy obserwować dalszy trend wzrostu sprzedaży tytułów z kategorii literatura piękna i beletrystyka - głównie dzięki dynamicznie powiększającej się ofercie z najbardziej znanych polskich wydawnictw.  Ważnym czynnikiem warunkującym dalszy rozwój rynku e-booków będzie liczba interesujących dla Czytelników nowości wydawniczych w formie e-booków oraz dalsza tendencja spadkowa cen e-czytników w Polsce.

a

Bestsellery patformy dystrybucji cyfrowej Virtualo - 01.01.2010 - 31.12.2010

 (m.in.: Empik.com, Gandalf.com.pl, Amazonka.pl, eBook.pl, Virtualo.pl, NaKanapie.pl)

 

1. „Angielskie formuły konwersacyjne”,  Złote Myśli – nauka języków obcych, format PDF

2. „Między tęsknotą lata a chłodem zimy”, Czarna Owca – kryminał, format ePUB

3. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, Czarna Owca – kryminał, format ePUB

4. „Good night, Dżerzi”, Świat Książki – powieść, format ePUB

5. „Kodeks cywilny. Komentarz do artykułów 450-1088. Tom II”, CH Beck – prawo, format PDF

6. „Zarządzanie projektem”, BC Edukacja – poradniki, format PDF

7. „Dziewczyna, która igrała z ogniem”, Czarna Owca – kryminał, format ePUB

8. „Krzyżacy”, Aleksandria – lektury szkolne, format MP3

9„Kapuściński non-fiction”, Świat Książki – powieść, format ePUB

10. „Apelacja karna” , CH Beck – prawo, format PDF 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów