Warszawa: miasto grzechu

«poprzedni     następny»
2014-08-07 15:55:09
news - Warszawa: miasto grzechu

Gdzie można było znaleźć płatną miłość? Kto jej szukał? Z jakim ryzykiem się to wiązało? Kim były prostytutki  i skąd brali się ich opiekunowie? Jakie były ich powiązania z gangsterami z półświatka? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w publikacji Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP - najnowszym e-booku Pawła Rzewuskiego o prostytucji w Warszawie w II RP, wydanym przez portal historyczny Histmag.org.

 

- Bardzo często słyszałem wypowiedzi historyków idealizujące życie codzienne w II RP. Postanowiłem się z tym zmierzyć. – opowiada Paweł Rzewuski. - Warszawa nie była miejscem przepełnionym cnotliwymi pannami i młodzieńcami o czystych sercach i sumieniach, jak często współcześnie próbuje się ją przedstawić.

 

- Gdy Marszałek Piłsudski spacerował po Alejach Ujazdowskich dumając nad losami kraju, jego żołnierze nierzadko szukali ukojenia w ramionach „kobiet upadłych”. Podobnie robili urzędnicy, aktorzy, lekarze i inni szanowani obywatele. Tak wyglądała codzienność miasta grzechu. Wiele kobiet wybierało drogę nierządu w dramatycznych okolicznościach, próbując ratować się przed nędzą - czytamy w opisie sporządzonym przez wydawcę e-booka.

 

Lektura książki ukazuje życie typowej prostytutki w międzywojennej Warszawie, pozwala dowiedzieć się kim byli jej klienci, i w jakich częściach miasta proceder ten występował najczęściej. Przybliża nam sylwetkę typowego sutenera z tamtych czasów. Ważną częścią publikacji jest opis prób, które podejmowały władze miejskie mierząc się z tym zjawiskiem. Książka porusza również problem prostytucji homoseksualnej.

 

- Zapraszam do zapoznania się z moją pracą wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o Warszawie pełnej mrocznych tajemnic, żądz, wstydliwych sekretów i przemocy. Z pewnością dzięki tej lekturze czytelnicy poznają wiele ciekawych faktów, którymi można zaciekawić i zadziwić znajomych - zachęca autor.

 

Paweł Rzewuski to historyk i filozof, redaktor portalu Histmag.org, specjalizujący się w historii międzywojnia. To już jego kolejna praca po serii „Wielcy zapomniani dwudziestolecia” dotycząca tajemnic tego okresu. Te oraz inne e-booki można znaleźć w sklepie portalu Histmag.org na stronie: http://histmag.org/sklep/

 

informacja nadesłana

Opinia
Treści
pokooj36 Linia koment a myślałam, że książka o kanalizacji w Warszawie to szczyt zaskoczenia, ale nie; szkoda, że o prostytucji w okresie międzywojennym jak zwykle pisze się jedynie w kontekście stolicy, jakby w innych miastach było "czysto i bezgrzesznie". Plus za tematykę.
2014-08-07 22:46:39
violabu Linia koment Myślę, że określenie "miasto grzechu" łączone z Warszawą i fakt, że wpływa to negatywnie na wizerunek stolicy, uważam za połączenie niewłaściwe. W KAŻDYM mieście były i są przybytki rozpusty, a im większe miasto, tym ich więcej. Również w innych stolicach świata. Połączenie tych dwóch rzeczowników jest dla miasta krzywdzące.
2014-08-07 18:58:17
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów