Warszawiacy nie z tej ziemi!

«poprzedni     następny»
2010-10-07 10:50:09
news - Warszawiacy nie z tej ziemi!

 Spotkania, projekcje filmów, koncert i jam session na bębny oraz akcja miejska "Warszawa na oku!" - to wydarzenia, w których będą mogli wziąć udział mieszkańcy stolicy w najbliższy weekend w ramach festiwalu "Warszawiacy nie z tej ziemi!".

 

 W organizowanym przez stołeczny Dom Spotkań z Historią (DSH) festiwalu wezmą udział cudzoziemcy: artyści, animatorzy i naukowcy, którzy związali swoje życie z Polską i Warszawą. "Poprzez ten festiwal chcemy przybliżyć warszawiakom ich sąsiadów, których korzenie sięgają daleko poza nasz kraj. Obcokrajowców, którzy osiedlili się w stolicy, realizują tutaj swoje marzenia, pasje i ambicje. I właśnie o tym wszystkim pragną opowiedzieć swoim polskim sąsiadom" - powiedziała Joanna Mikulska z DSH.

Festiwal rozpoczną w sobotnie południe na skwerze Wizytek "Lekcje nie z tej ziemi!". W ciągu pięciu godzin ponad 30 mieszkających w Warszawie obcokrajowców w zaaranżowanych na skwerze klasach podzieli się z warszawiakami swoimi pasjami, umiejętnościami i spostrzeżeniami. Podczas lekcji będzie można się m.in. dowiedzieć, jak pochodzący z Francji fotograf Nicolas Grospierre uwiecznia stolicę na zdjęciach oraz czym Witkacy zauroczył meksykańską malarkę Lourdes Estradę.

Po południu w Domu Spotkań z Historią odbędzie się dyskusja pt. "Przystań Warszawa", poświęcona przemianom społecznym i kulturowym stolicy oraz tożsamości mieszkających w niej cudzoziemców. Wśród gości będzie m.in. pochodzący z Wielkiej Brytanii fotograf Chris Niedenthal, litewski rzeźbiarz Stasys Eidrigevicius oraz arabski poeta Hatif Janabi.

Sobotnie imprezy festiwalowe zakończy wieczorny koncert i jam session na bębny w praskim Składzie Butelek. Zagrają tam muzycy ze Strefy Rytmu, Togijczyka Benoit le Gros oraz Senegalczyka Mohameda M'Bow, muzyka współtworzącego zespół Djolof-Man. Po występie odbędzie się impreza festiwalowa z DJ Stevem - Stephano Sambali z Tanzanii.

W niedzielę w południe warszawiacy będą mogli wziąć udział w akcji miejskiej "Warszawa na oku!". Rozpocznie się ona na pl. Konstytucji, skąd rozpocznie się spacer po mieście, po miejscach bliskich sercu zamieszkujących w stolicy obcokrajowców. Uczestnicy akcji zatrzymają się m.in. na pl. Zbawiciela, gdzie Włoch Dario Gub opowie o Rzymie, który tam odnalazł oraz w Barze Famijnym na Nowym Świecie, gdzie poznają historię wielbicielki barów mlecznych Wietnamki Ton Van Anh.

Na popołudnie zaplanowano w Domu Spotkań z Historią spotkanie filmowe poświęcone obcokrajowcom przybyłym do Polski w czasach PRL-u. Będzie można obejrzeć m.in. film biograficzny "Góral z Tokio" w reż. Bożeny Garus-Hockuba o profesorze Ryochu Umedzie, współtwórcy katedry japonistyki na UW w okresie międzywojennym i jego synu Yoshiho Umedzie, działaczu Solidarności, obecnie aktywnie działającym na rzecz przyciągnięcia japońskich inwestycji do Polski. Wyświetlony zostanie także obraz "Hatif" w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz o Irakijczyku Hatifie Janabim, poecie, pisarzu i tłumaczu, który w okresie PRL wybrał Polskę na swoją nową ojczyznę, a obecnie pracuje na Wydziale Orientalistycznym UW.

Festiwal inauguruje także projekt "Warszawa Wielonarodowa 1945-1989", w ramach którego Dom Spotkań z Historią wspólnie z Instytutem Historycznym UW zbiera relacje cudzoziemców, którzy w czasie PRL związali swoje życie z Warszawą. Osoby pragnące podzielić się swoimi historiami mogą kontaktować się z Domem Spotkań z Historią - tel. (0 22) 255 05 40, e-mail wielonarodowa@dsh.waw.pl.

Nagrania mają w przyszłości być podstawą odrębnej kolekcji w Archiwum Historii Mówionej, którą będzie udostępniana bezpłatnie m.in. uczniom, badaczom i dziennikarzom oraz wykorzystywana w działaniach edukacyjnych i popularyzujących historię. Planowane jest także przygotowanie na ich podstawie wystawy i książki.

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów