Wizyta Dalajlamy w Polsce

«poprzedni     następny»
2008-10-28 23:12:55

Za sześć tygodni Dalajlama pojawi się w Krakowie, by odebrać przyznany mu w październiku 2007 roku tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ceremonia wręczenia tytułu doktora honoris causa odbędzie się w Collegium Maius 8 grudnia 2008, o godz. 9. Po godzinie 13 na życzenie Dalajlamy w Collegium Maximum odbędzie się spotkanie ze społecznością akademicką. W czasie swojej wizyty w Polsce Dalajlama odwiedzi też Wrocław i Warszawę.

Współczesny mędrzec, mistrz, człowiek święty - mówią o Dalajlamie ci, którzy mieli okazję spotkać go osobiście. Uniwersytet Jagielloński jako pierwsza uczelnia w Polsce przyznała przywódcy Tybetu tytuł doktora honoris causa. Pomysł wyszedł od uczonych skupionych wokół prof. Władysława Stróżewskiego z Instytutu Filozofii. "Dalajlama wywodzi swoją filozofię pokoju z głębokiego szacunku dla wszystkich żyjących istot i opiera ją na pojęciu powszechnej odpowiedzialności - odpowiedzialności wobec całej ludzkości oraz przyrody" - argumentował we wniosku prof. Stróżewski, powołując się zarazem na fragment uzasadnienia Norweskiego Komitetu Noblowskiego przy nadaniu Dalajlamie pokojowej Nagrody Nobla w 1989 r.

Uczelnia przyznała tytuł mimo początkowych obaw, że uhonorowanie Tybetańczyka może popsuć stosunki z Chinami. Na UJ prężnie działa Instytut Konfucjusza, krakowsko-chińska placówka przybliżająca studentom język i kulturę Chin. - To, co robimy, nie jest związane z polityką, to czysto humanistyczny gest uznania dla wielkiego człowieka - podkreślała prof. Marta Kudelska z instytutu filozofi UJ, zaangażowana w przeprowadzenie procedury przyznania tytułu Dalajlamie. - Uniwersytet ma swój kręgosłup. Kiedy podpisywaliśmy umowę na Instytut Konfucjusza, jednocześnie trwała procedura przyznawania honoris causa Dalajlamie. Nasi studenci potrafią oddzielić swoje fascynacje naukowe i kulturowe od emocji związanych z tym, co się dzieje w Tybecie. To przecież oni chodzą na demonstracje i to oni uczą się jednocześnie chińskiego - dodaje.

Dalajlama już kilkakrotnie odwiedzał Polskę. W 1993 r. spotkał się z politykami i naukowcami w domu Jacka Kuronia. Podczas wizyty w 2000 r. wspólnie z duchownymi chrześcijańskimi oraz przedstawicielami judaizmu i islamu modlił się w rzymskokatolickim kościele.

Dalajlama XIV, czyli Tenzin Giaco jest duchowym i politycznym przywódcą zajętego przez Chiny Tybetu. Od 1959 r. przebywa na emigracji w indyjskiej Dharamsali. Laureat pokojowej Nagrody Nobla, ma kilkadziesiąt tytułów doktora honoris causa szkół wyższych z całego świata. Od pewnego czasu nie ma pewności, czy Dalajlama nie zrezygnuje z politycznego przywództwa Tybetu.
Przyznał ostatnio: "Droga środka [dyskusji i mediacji - od red.] zawiodła".

Źródło: www.ksiazka.net.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów