Wojna o Polskę!

«poprzedni     następny»
2010-09-20 12:33:58
news - Wojna o Polskę!

 

Ośrodek KARTA, Narodowe Centrum Kultury i Dom Spotkań z Historią zapraszają na dyskusję pod hasłem "Duma i pamięć. Rok 1920 z perspektywy polityki historycznej" z udziałem prof. Tomasza Nałęcza (wydział Historyczny UW), Konrada Paduszka (Narodowe Centrum Kultury) i red. Zbigniewa Gluzy (Ośrodek KARTA). Spotkanie, które odbędzie się 21 września 2010 o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie), poprowadzi red. Marek Horodniczy. Spotkanie inspirowane jest drugą edycją albumu "1920. Wojna o Polskę", wydanego przez Ośrodek KARTA i Narodowe Centrum Kultury. Wstęp wolny. 

 

ALBUM „ROK 1920. WOJNA O POLSKĘ” TO UNIKATOWA KOMPOZYCJA TEKSTU I OBRAZU, TWORZĄCYCH WSPÓLNIE SUGESTYWNĄ RELACJĘ TAMTYCH WYDARZEŃ.

 

Książka opowiada o okresie styczeń–październik 1920: wyprawie na Kijów, odwrocie  wojsk polskich, bitwie warszawskiej, bitwie niemieńskiej, pogoni za bolszewikami, rozejmie.

Zawarte są w niej świadectwa obu stron — polskiej i bolszewickiej, głos udzielony został zarówno żołnierzom szeregowym, oficerom, dowódcom, politykom, jak i cywilnym obserwatorom czy mimowolnym ofiarom strać. Tekst wzbogacony o materiały ikonograficzne (ponad 300 zdjęć archiwalnych), plakaty propagandowe, notatki prasowe, druki ulotne, dzienniki i wspomnienia uczestników.

Album „Rok 1920. Wojna o Polskę” wydany przez Narodowe Centrum Kultury i Ośrodek KARTA stanowi uzupełnienie tomu Rok 1920. Wojna Polski z Rosją bolszewicką, który ukazał się w 2005 roku.

 

Partnerami wydania albumu jest Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce Poświęcony Badaniom Najnowszej Historii Polski, Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie, Instytut Polski i Muzeum im. Sikorskiego w Londynie oraz Centralne Archiwum Wojskowe.

 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów