Urzekająca przygoda z tysiąca i jednej nocy

«poprzedni     następny»
2013-06-17 10:08:29
news - Urzekająca przygoda z tysiąca i jednej nocy

Nakładem Wydawnictwa Kos ukazała się niesamowita książka Tysiąc i jedna noc z Szeherezadą, która przenosi czytelnika w czarodziejski świat opowiadań Szeherezady... Opowieści, które znaliśmy dotąd w wersji bardzo okrojonej, ocenzurowanej, stosunkowo dalekiej od ducha oryginału. Zapraszamy do lektury opublikowanej w książce opowieści "Kupiec i dżin".

 

Piękna Szeherezada stała się na własne życzenie nałożnicą kalifa, godząc się, że po jednej spędzonej z nim nocy poniesie śmierć. Jednak umiała sprawić, że po każdej nocy miłosnej darował jej życie jeszcze na kolejną noc... Tak zrodziły się najsłynniejsze arabskie opowieści, które po raz pierwszy ukazują się w postaci tak bliskiej prawdy, jak nigdy dotąd.

 

Do świadomości europejskiej dzieło to dotarło najpierw jako tzw. rękopis francuskiego orientalisty, dyplomaty i kolekcjonera Antoine’a Gallanda (1646–1715). Włączył on do swej wersji książkowej historie pochodzące z przekazów ustnych, nie brak jednak podejrzeń, że sam je wymyślił. Co więcej, w przekładzie swoim poważnie okaleczył arabski tekst, zwłaszcza przez to, że opuszczał wiele fragmentów erotycznych oraz pomijał lub przekładał na prozę prawie wszystkie nadzwyczaj ważne wstawki poetyckie. Idąc tropem Gallanda, kolejni tłumacze i wydawcy tego dzieła w podobny sposób zniekształcali jego treść, przerabiając je nawet na bajki dla dzieci, co jest największym z możliwych zafałszowań.

 

Przełom nastąpił dopiero 300 lat po zaistnieniu rękopisu Gallanda, kiedy to arabski filolog Muhsin Mahdi odszukał, opracował i wydał w 1983 roku najstarszą, nie cenzurowaną wcześniej wersję Tysiąca i jednej nocy. Na język niemiecki przełożyła ją arabistka Claudia Ott, zaś na podstawie jej tłumaczenia powstało niniejsze wydanie. Przekładu dokonali Marian Leon Kalinowski oraz Robert Reuven Stiller. Na podstawie jego posłowia przybliżyliśmy historię dzieła, które konsultował Marek M. Dziekan. Treść książki wzbogaca 16 unikalnych kolorowych wkładek, drukowanych na specjalnym kalkowym papierze. 

 

Zapraszamy do lektury opowieści "Kupiec i dżin": 

 

 
Opinia
Treści
takahe Linia koment świetna książka
2014-02-06 13:30:56
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów