Oto laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2013

«poprzedni     następny»
2013-06-24 11:57:53
news - Oto laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2013

Zyta Oryszyn, Adam Lipszyc i Andrzej Sosnowski zostali laureatami tegorocznej - ósmej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Przyznawana nieregularnie tzw. Nagroda Osobna przypadła z kolei Jackowi Łukasiewiczowi.

 

Laureatów tegorocznej nagrody ogłoszono w sobotę po południu w trakcie gali, która odbyła się w gdyńskim Teatrze Muzycznym. Uroczystość zakończyła trwający w Gdyni od czwartku Festiwal Literaturomanie.

 

Jak poinformował PAP Cyprian Maciejewski z biura prasowego Nagrody Literackiej Gdynia, Zyta Oryszyn została laureatką w kategorii proza za książkę pt. Ocalenie Atlantydy, Andrzeja Sosnowskiego nagrodzono za poetycki tom Sylwetki i cienie, a Adam Lipszyc został laureatem w kategorii eseistycznej za Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina.

 

Oprócz trzech nagród głównych kapituła zdecydowała też, że przyznawaną nieregularnie, specjalną Nagrodę Osobną otrzyma Jacek Łukasiewicz, który opublikował krytycznoliteracką książkę zatytułowaną TR.

 

Troje laureatów w kategoriach prozy, poezji i eseju otrzymało w ramach nagrody po 50 tysięcy zł oraz pamiątkowe statuetki "Kostki Literackie"; zdobywca wyróżnienia specjalnego otrzymał 10 tysięcy zł.

 

Do nagrody nominowanych zostało 15 książek, których tytuły ogłoszono w połowie maja w trakcie IV Warszawskich Targów Książki. W kapitule nagrody pod przewodnictwem Piotra Śliwińskiego zasiadali: Agata Bielik-Robson, Marek Bieńczyk, Jerzy Jarniewicz, Zbigniew Kruszyński, Małgorzata Łukasiewicz, Aleksander Nawarecki oraz Violetta Trella.

 

W tym roku kapituła otrzymała rekordową liczbę zgłoszeń - aż 339, o 70 więcej niż rok temu. (PAP)

Opinia
Treści
azetka79 Linia koment Chciałabym w tym miejscu podziękować Pani Zycie za piękną książkę "Ocalenie Atlantydy"! Pozdrawiam
2013-06-25 13:42:58
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów