22.02: premiera książki "Kair, historia pewnej kamienicy"

«poprzedni     następny»
2008-02-19 23:44:50
22 lutego odbędzie się premiera książki ALLA AL ASWANY „KAIR, HISTORIA PEWNEJ KAMIENICY”.

O książce:

Życie pod dachem starej kairskiej kamienicy nie jest łatwe, ale zupełnie beznadziejnie żyje się w blaszakach na jej dachu. Tam mieszkają biedacy, wśród nich Taha bez szans na przyjęcie do Akademii Policyjnej czy piękna Busejna wykorzystywana seksualnie przez właściciela sklepu.
Bogacze, którzy zajmują dolne piętra, też nie są zbyt szczęśliwi. Podstarzały playboy Zaki ad Dassuki  z coraz większym trudem zdobywa przychylność kobiet, a wzięty dziennikarz Hatim Raszid płaci wysoką cenę za swoje homoseksualne związki. Nawet przedsiębiorczy Azzam, który może wprawdzie kupić sobie miejsce w parlamencie za milion funtów i drugą żonę za dwadzieścia tysięcy, musi się mieć na baczności przed skorumpowanymi politykami.
Wygląda na to, że nakazów Koranu przestrzega jedynie Bractwo Muzułmańskie. Ale członkowie Bractwa organizują krwawe zamachy.
Polakom Egipt kojarzy się przede wszystkim z atrakcyjnymi wakacjami. Dzięki tej książce poznają inne oblicze tego fascynującego kraju.

Urzeka i porusza!
    “The New York Times”

Alaa Al Aswany jest pisarzem, jakiego nie spotkamy w literaturze zachodniej. “Kair, historia pewnej kamienicy” mistrzowsko przedstawia pełen hipokryzji i korupcji współczesny Egipt, w którym istnieje przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi. Podobnie, jak noblista Nadżib Mahfouz, Alaa Al Aswany to pisarz o światowym formacie.
“The Times”

„Kair, historia pewnej kamienicy” natychmiast po opublikowaniu zdobył pozycję bestsellera, plasując się w ciągu ostatnich trzech lat na pierwszym miejscu światowej listy najlepiej sprzedających się książek arabskojęzycznych.
„The Guardian”O autorze:

47-letni Alaa Al Aswany jest autorem wielu artykułów i zbiorów opowiadań, a jego pierwsza powieść „Kair, historia pewnej kamienicy” stała się światowym bestsellerem. W Egipcie, mimo kontrowersji jakie wzbudziła, ukazało się w ciągu dwóch lat sześć wydań książki. Na jej podstawie został nakręcony najdroższy w historii egipskiej kinematografii film Omaret Yacoubian, nominowany do Oskara w 2007 roku.
Al Aswany jest jednym z założycieli egipskiego ruchu na rzecz demokratycznych zmian, Kifaja (Dość!), w którym aktywnie uczestniczy.
W 2007 roku ukazała się jego kolejna powieść "Chicago".

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów