Nagroda dla Ryszarda Kapuścińskiego

«poprzedni     następny»
2007-05-22 23:00:52
  Wdowa po Ryszardzie Kapuścińskim odebrała 21 maja wieczorem w Bergamo na północy Włoch nagrodę o nazwie Takunda, dedykowaną pamięci zmarłego w styczniu pisarza.
 Premio Takunda, nazwana "nagrodą zwyciężającej solidarności", nosi imię chłopca z Zimbabwe, który dzięki programowi walki z AIDS w Afryce urodził się zdrowy mimo, że jego matka była zarażona wirusem HIV.

Nagroda dziennikarska wręczona Alicji Kapuścińskiej podczas gali w Teatro Donizetti ma szczególną wymowę, gdyż - jak się podkreśla - jest wyrazem wdzięczności za starania podejmowane na rzecz Czarnego Lądu, zwłaszcza zaś za przerwanie milczenia wokół tego kontynentu.

W tych dniach włoscy przyjaciele, współpracownicy i wydawcy Ryszarda Kapuścińskiego wspominają jego ostatnią wizytę w Italii w październiku zeszłego roku. W piątek w Bolzano z udziałem jego żony i córki odbyła się prezentacja książki o tej wizycie i zorganizowanym wówczas spotkaniu z czytelnikami. Tom wspomnień nosi tytuł "Dałem głos biednym. Dialog z młodzieżą".

We wstępie do książki Alicja Kapuścińska napisała, że we Włoszech jej mąż czuł się jak u siebie w domu, otoczony serdecznością i przyjaźnią, zaś zeszłoroczne spotkanie z młodzieżą w Bolzano uznał za jedno z najpiękniejszych w swoim życiu. W tomie znajduje się także tekst podróżnika i publicysty dziennika "La Repubblica" Paolo Rumiza.

W piątek 25 maja wdowa po pisarzu oraz jego córka spotkają się z wielbicielami twórczości Ryszarda Kapuścińskiego w Instytucie Polskim w Rzymie.

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów