Wiedźmin wróci w ciągu roku-dwóch!

«poprzedni     następny»
2012-01-31 20:59:38
news - Wiedźmin wróci w ciągu roku-dwóch!

Niedawno Andrzej Sapkowski w wywiadzie z dziennikarzami Radia Gdańsk potwierdził, że Wiedźmin ma szansę powrócić w którejś z jego nowych książek.


Jednych ta wiadomość ucieszyła, innym zmroziła krew w żyłach… Większość osób cieszy się jednak na wiadomość, że znowu będzie im dane spotkać Geralta na stronicach powieści jednego z bardziej znanych autorów polskiej fantastyki.


O losach Geralta z Rivii po raz pierwszy mogliśmy przeczytać w 1993 roku, kiedy to do księgarń trafił pierwszy zbiór opowiadań „Ostatnie życzenie”. Kontynuacją był Miecz przeznaczenia wydany w tym samym roku. Oba tomy opowiadań ukazują najważniejsze wydarzenia mające miejsce w życiu głównych bohaterów cyklu wiedźmińskiego, a zarazem stanowią wstęp do sagi, w skład której wchodzą następujące tomy: Krew elfów (1994), Czas pogardy (1995), Chrzest ognia (1996), Wieża jaskółki (1997) i Pani jeziora (1999).


Geralt z Rivii cieszy się dużą popularnością… Świadczyć o tym może fakt, że w latach 1993 – 1995 poza powieściami, na polski rynek trafiła seria komiksów autorstwa Bogusława Polcha (grafika) i Macieja Parowskiego – Andrzej Sapkowski był odpowiedzialny za scenariusz. 


W 2001 roku do polskich kin trafił film będący dopełnieniem serialu telewizyjnego. Role głównego bohatera odegrał Michał Żebrowski, a muzykę do filmu skomponował sam Grzegorz Ciechowski. Film został niemal zrównany z ziemią zarówno przez krytykę, jak i przez fanów serii - za zbyt wiele niedopowiedzeń, nieścisłości w stosunku do serii, ale przede wszystkim - z uwagi na fatalną realizację.


Cykl wiedźmiński stał się inspiracją dla twórców gier komputerowych: Wiedźmin oraz Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Gry te stały się popularne na całym świecie - do tego stopnia, że to właśnie Wiedźmina otrzymał w prezencie od polskiego rządu prezydent Barack Obama. 

 

W wywiadzie udzielonym Radiu Gdańsk Sapkowski opowiadał o swoich inspiracjach i swojej pracy. Pisarz wyjaśnił, że kluczem, ścieżką do świata Wiedźmina jest dziś wyobraźnia. - Podobnie jest w przypadku świata jakiejkolwiek literatury. Literatura wymaga od czytelnika swego rodzaju współgry. Do tej gry trzeba siadać z chęcią grania. Grania na zasadach, jakie proponuje nam autor. Inaczej przestajemy mieć do czynienia z literaturą. 

 

Sapkowski nie odpowiedział na pytanie, którego spośród swoich literackich bohaterów lubi najbardziej. - To jakby pytać ojca, którą ze swoich brzydkich córek uważa za najładniejszą. Tego się po prostu nie robi! Pisarz nie jest od lubienia postaci i płakania nad ich losem. Pisarz jest od tworzenia postaci, które polubić powinien czytelnik. A potem może sprawić czytelnikowi niezłego psikusa na przykład, jak George Martin, uśmiercając ich ulubionego bohatera. 

 

Prawdziwą bombę zrzucił jednak pisarz dopiero w końcowej części rozmowy. - Wiedźmin ma szansę na powrót na stronach kolejnej książki - powiedział Sapkowski. - Myślę, że niedługo, tak do roku-dwóch. 

 

Na razie nie wiemy, czy to właśnie wokół Geralta zogniskowana będzie akcji nowej książki Sapkowskiego. Może się okazać, że stanie się on tylko drugoplanowym bohaterem, a nie - jak się może niektórym wydawać – postacią grającą pierwsze skrzypce. 

 

 

  

fot. pochodzi ze strony autora

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów