Zmarł autor powieści "Jestem legendą"

«poprzedni     następny»
2013-06-25 11:18:25
news - Zmarł autor powieści "Jestem legendą"

W wieku 87 lat zmarł w niedzielę Richard Matheson, jeden z najstarszych twórców powieści science fiction i opowiadań grozy, autor powieści Jestem legendą, której trzecia już adaptacja trafiła w 2007 roku na ekrany kin. 

 

Matheson urodził się w Allendale (New Jersey) w roku 1926 i wychował się na Brooklynie. Publikować zaczął jako autor opowiadań science-fiction i horrorów w latach pięćdziesiątych XX wieku. 

 

Jego powieść Jestem legendą która ukazała się w 1954 roku, uzawana jest za jedną z najważniejszych dwudziestowiecznych powieści o wampirach i regularnie pojawia się w pierwszych dziesiątkach zestawień przygotowywanych przez krytyków list najlepszych dzieł grozy. Tę trzecią książkę w dorobku Richarda Mathesona początkowo reklamowano jako fantastykę naukową, ponieważ, choć powstała w 1954, jej akcja rozgrywa się w roku 1976. Matheson, piszący w surowym, niemal dokumentalnym stylu, był jednym z pierwszych autorów, którzy potrafili przekonać czytelnika, że nieumarli mogą się czaić nie tylko w odległym gotyckim zamku, ale i w chłodni miejscowego supermarketu. Wypływ, jaki wywarł na całe pokolenie autorów bestsellerów, w tym Stephena Kinga i Deana Koontza, którzy czytali go we wczesnej młodości, można określić mianem, cóż… legendarnego.  

 

- Myślę, że autorem, który wywarł na mnie największy wpływ jako na pisarza, jest Richard Matheson. Książki takie, jak Jestem legendą stały się dla mnie wielką inspiracją - powiedział o nim Stephen King.  

 

Powieść Jestem legendą doczekała się trzech ekranizacji, ostatniej w 2007 roku. Matheson tworzył także fabułę "Koszmaru na dwudziestu tysiącach stóp", będącego częścią telewizyjnej serii "Strefa zmierzchu". Napisał także scenariusz "Pojedynku na szosie" - jednego z pierwszych filmów Stevena Spielberga. W ciągu ponad 6 dekad wspominany był jako pisarz lub scenarzysta w co najmniej 80 filmach i produkcjach telewizyjnych. Pojawił się także w jednym z odcinków serialu "Archiwum X". 

Opinia
Treści
takahe Linia koment coś mi się obił o uszy ten tytuł
2014-02-06 13:25:23
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów