Oto najlepsze książki historyczne 2011 roku! Start kolejnej edycji prestiżowego plebiscytu!

«poprzedni     następny»
2012-05-18 00:23:26
news - Oto najlepsze książki historyczne 2011 roku! Start kolejnej edycji prestiżowego plebiscytu!

 

Czy książka historyczna jest w kryzysie? Zainteresowanie literaturą w internecie pokazuje, że sytuacja nie jest tak zła. W niedzielę 13 maja redakcje portalów Histmag.org i Granice.pl wręczyły wydawcom nagrody Historii Zebranej za najlepsze książki historyczne 2011 roku. W głosowaniu internetowym na stronie http://historiazebrana.pl oddano ponad 20 tys. głosów, wyróżnienia przyznało też złożone ze specjalistów jury.

 

W czasie konferencji prasowej, która odbyła się w Sali Mickiewicza Pałacu Kultury i Nauki wydawcom nagrodzonych pozycji wręczono okolicznościowe statuetki. – Chcieliśmy pokazać czytelnikom książki naprawdę warte uwagi. Wokół plebiscytu skupiło się grono miłośników literatury historycznej, którzy wzięli udział w głosowaniu online. Nie można zamykać się w wąskim kręgu specjalistów zajmujących się przeszłością, należy wychodzić z najciekawszymi propozycjami wydawniczymi do potencjalnych czytelników – mówi Michał Świgoń, założyciel portalu historycznego Histmag.org.

 

Nagrody przyznano w trzech kategoriach: W rolach głównych (biografie i wspomnienia), Okiem badacza (monografie naukowe) oraz Historia niebanalna (książki popularnonaukowe, pozostające na styku literatury i nauki). – W skład naszego jury weszli profesjonaliści zajmujący się historią. Jednym z jurorów był dr hab. Jarosław Kłaczków, wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, a także doświadczeni naukowcy, recenzenci i dziennikarze zajmujący się popularyzacją wiedzy o przeszłości – tłumaczy Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl.

 

Wśród nagrodzonych publikacji znalazły się: Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty Andrzeja Friszkego (Krytyka Polityczna), Niedźwiedź Wojtek Aileen Orr (Replika), Kreta. Podbój i opór Antony'ego Beevora (Znak), Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP Janusza Sibory (PISM), Imperia i barbarzyńcy Petera Heathera (Rebis) oraz Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji Marka Karpińskiego (Iskry).

 

W ceremonii wręczenia nagród wzięli udział reprezentanci wydawnictw nagrodzonych w plebiscycie. – Środowiska historyczne w sieci są bezlitosne w krytyce. Cieszy więc fakt, że książka Beevora została przez nie doceniona - zauważył red. Maciej Gablankowski, reprezentujący Wydawnictwo ZNAK. Antoni Szperlich z Iskier przytoczył motto wydanej przez jego oficynę książki Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji, nagrodzonej w kategorii "Historia Niebanalna": - Iwanie Nikołajewiczu, czy wiecie, kiedy u nas dobrze będzie?" A kiedy? - ja na to. "Kiedy k***y z zagranicy do nas zaczną przyjeżdżać. To w ekonomii znak nieomylny. Nie żadne tam Marksy ani Friedmany, to wszystko plewy. Ale kiedy k***y zagraniczne do Rosji zaczną się zlatywać, to będzie znaczyło, że ekonomia na nogi stanęła. One wiedzą najlepiej... – cytował. Z kolei dyr. Rafał Parczewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych przypomniał o tym, że nagrodzona w plebiscycie książka  Protokół dyplomatyczny...  znalazła się też w gronie pozycji poleconych do lektury premierowi Donaldowi Tuskowi przez internautów. – Mam nadzieję, że pan premier już ją przeczytał – żartował.

 

Jednocześnie rozpoczęła się tegoroczna edycja Historii Zebranej. Wystartowało już głosowanie internautów na najlepszą książkę historyczną I półrocza tego roku. Lekturę zgłoszonych do plebiscytu pozycji rozpoczęli już członkowie jury. Pełną listę biorących udział w plebiscycie publikacji znaleźć można na stronie  http://historiazebrana.pl. Jesienią rozpocznie się kolejny etap, a zwycięzcy obydwu części zmierzą się w walce o tytuł najlepszej książki historycznej 2012 r.

 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów